لطفا نام خود را وارد کنید

افزایش غیرواقعی اجاره بها مسکن

27 فروردین 1397
افزایش غیرواقعی اجاره بها مسکن
افزایش غیرواقعی اجاره بها مسکن

موضوع نگرانی از بازار اجاره بهای مسکن ، با حضور دکتر حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه مشاورین املاک و دکتر صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

حسام عقبایی در آغاز با یادآوری اینکه اجاره بها تابعی از قیمت مسکن است، گفت: علی رغم اینکه قیمت مسکن در این چند سالی که رکود داشتیم، یعنی از سال ۹۲ تا ۹۶، خیلی رشد نداشت اما هر ساله شاهد رشد قیمت اجاره بها و دغدغه هایی که مستاجران و خانواده های ضعیف و متوسط جامعه داشتند، بودیم.

ایشان یکی از دلایل رشد قیمت اجاره بها را نبود توازن بین عرضه و تقاضا دانست و اظهار داشت: خصوصا در شهرهای بزرگ شاهد این عدم توازن هستیم و قاعدتا مالکین و ماجرین، شرایط دیگر مثل سود بانکی و تورم حاکم بر کشور را در قراردادهای خودشان اعمال می کنند و این بر افزایش اجاره بها را در نظر می گیرند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاورین املاک در رابطه با وضعیت بازار مسکن، بیان کردند: التهابات گذشته مالی در سال ۹۶ موجب شد تا رشد قیمتی را در سه ماهه پایانی سال در قیمت مسکن داشته باشیم و با توجه به آماری که بانک مرکزی اعلام کرده، نزدیک به ۱۷ درصد رشد قیمت در سال ۹۶ در اواخر سال رخ داد و در برخی نقاط تهران حتی تا ۳۰ درصد رشد قیمت مسکن را در حوزه خرید و فروش داشتیم و این رشد در افزایش اجاره بها بی تاثیر نیست.

وی متذکر شد: از ابتدای سال ۹۷، که تحرکات بازار مسکن شروع شد، در روند معاملات مسکن در بحث اجاره متاسفانه بعضا مالکین و ماجرین، رشد اجاره بها را بسیار نامتعارف دارند اعلام می کنند و این رشد نامتعارف اجاره بها که غیرحقیقی و غیرواقعی و حباب دار است، نگرانی ایجاد می کند که اگر ما به فصل اصلی نقل و انتقالات که از خرداد ماه شروع می شود و تقریبا تا شهریور ماه است، ممکن است بار مضاعفی را برای مستاجرین مهیا کند.
بعضا تا ۳۰ الی ۴۰ درصد افزایش اجاره بها اعلام می شود و باید این را کنترل کنیم و بگوییم که این متناسب با درآمد مستاجرین نیست و واقعیت بازار مسکن اینگونه نیست.

در ادامه صدیف بدری با اظهار به اینکه در سال ۹۷ اجاره بها به نسبت شرایط اقتصادی کشور از جمله قیمت مسکن، تحرک هایی را خواهد داشت، گفت: افزایش قیمت ها در پایان سال ۹۶ قابل لمس بود و این مالکان را ترقیب به افزایش قیمت اجاره می کند.

وی افزود: باتوجه به توان مالی مستاجرین و شرایط اقتصادی جامعه، طبیعتا توان پرداخت افزایش اجاره بهای نامتعارف را نخواهند داشت.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس بررسی وضعیت بازار مسکن و چاره جویی برای عدم افزایش اجاره بها را از دستورات این کمیسیون برشمرد و بیان کرد: روز گذشته در هیئت رئیسه کمیسیون عمران این بحث مطرح شد و قرار است، جلسات مستمری را با مسئولیت مربوطه و وزیر مسکن راه و شهرسازی داشته باشیم تا اقداماتی که باید مجلس و وزارت راه و شهرسازی با همکاری اتحادیه مشاورین املاک داشته باشند، وضع کنیم و راهکارهایی برای عدم افزایش غیر متعارف را بررسی کنیم.اخبــار مرتبط