لطفا نام خود را وارد کنید

افزایش تسهیلات مسکن

22 اسفند 1396
افزایش تسهیلات مسکن
افزایش تسهیلات مسکن

پرداخت تسهیلات مسکن از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه نزدیک ۳۴ هزار و پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به متقاضیان و سازندگان پرداخت شده است، همچنین ارزش همه تسهیلات ساخت مسکن در ۱۱ ماهه امسال بیش از ۳ هزار و ۸۶۴ میلیارد تومان بوده است.

این در حالی است که در ۱۰ ماهه سال 1395 بیش از ۱۵۰ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان پرداخت شده است که ارزش ریالی این تسهیلات رقمی حدود ۷ هزار و ۸۰۶ میلیارد تومان می باشد؛ و ساخت و ساز مسکن با رشد بیش از ۴۳ درصدی نسبت به مدت همانند سال قبل روبرو شده است.

در این صورت در ۱۱ ماهه سال جاری معامله واحدهای مسکونی در تهران ۱۶۸.۹ واحد رسیده است، در ضمن میانه قیمت یک متر چهارگوش واحد مسکونی ۴.۸۲ میلیون تومان بوده که نسبت به مدت مانند سال پیش ۱۰.۱ درصد افزایش یافته است.

همچنین تسهیلات پرداختی مسکن در ۱۱ ماهه سال جاری با رشد نسبی روبرو بوده و تعداد معاملات در مدت فوق ۱۲.۸ درصد افزایش داشته است.
 قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفتند: قیمت مسکن در ۳ ماهه اخیر با رشد حدود ۱۰ لغایت ۱۲ درصدی در قیمت‌ها رو به رو شده و این موضوع سبب شده تا مسکن از رکود خارج شود.

وی در ادامه افزود: انتظار می‌رود قیمت مسکن در سال آینده ۷ درصد دیگر رشد داشته باشد که این رقم دو درصد از نرخ تورم بالاتر است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: صندوق پس‌انداز مسکن یکم یکی از راه‌های خانه‌دار شدن خانوارهای ایرانی هستند، ولی سرمایه این صندوق‌ها کافی نیست، زیرا در سایر کشورها لغایت ۸۰ درصد مبلغ مسکن به افراد تسهیلات با سود مختصر و بلند مدت پرداخت می‌شود.

قلی خسروی گفت: پیش بینی می‌شود بها مسکن در سال آینده ۲ درصد بیش از نرخ تورم رشد کند و در نهایت رشد قیمت‌ها در این بازار با جمع رشد نرخ در سال جاری به ۱۷ درصد برسد.


 اخبــار مرتبط