لطفا نام خود را وارد کنید

افزایش 20درصدی گرانی مسکن

25 بهمن 1396
افزایش 20درصدی گرانی مسکن
افزایش 20درصدی گرانی مسکن

چند ماهی است که تازه رونق نسبی بازار مسکن به گوش می‌رسد، اما این رونق فقط افزایش حجم داد و ستدها را به همراه نداشته است، بلکه ما را با گرانی کمابیش چشمگیری در بخش مسکن نیز روبرو کرده است. حتی آخرین گزارشات بانک مرکزی از روند معاملات دی‌ماه مسکن نیز مُهر تاییدی بر این گزارشات می‌زند.

اما این تحولات در بازار مسکن از کجا نشات می‌گیرد؟ بعضی از کارشناسان کاهش نرخ سود بانکی و سرمایه گذاری در بانک را علت این رونق می دانند و برخی دیگر بر این باورند که جهش های اخیری که در بازار ارز دیده می‌شود کارایی زیادی بر بازار مسکن  دارد و اگر بازار ارز به تعادل نرسد، قطعاً این روند افزایشی ادامه دارد . عطا آیت‌اللهی کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه افزایش نرخ دلار 6 ماه دیگر اثرش را در بازار مسکن نشانه می دهد، به پول نیوز گفت: اگر دلار در ایام و ماه های آینده مجدد گران نشود و افزایش آن به همینجا ختم شود، بی گمان بها خانه سال آینده 15 تا 20 درصد گران تر خواهد شد . این افزایش قیمت تنها مربوط به دلار بوده و سایر شاخص های اقتصادی و عرضه و درخواست در آن نقشی ندارد.

سود بانکی مختصر شد، منزل گران‌

دولت چند ماهی است که بانک ها و موسسات مالی و اعتباری موظف به تفریق نرخ سود بانکی کرده است. هرچند که بانک‌ها در ماه های گذاشته راه های زیادی را پیش روی ودیعه گذاران خویش برای بهم زدن قانون و ابلاغیه بانک مرکزی گذاشتند، اما بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که علت ودیعه گذاری نسبت به قبل کم‌تر شده و ملت رقم قابل توجهی از سپرده‌هایش را خارج کشیده اند. پول هایی که این ایام در نبود بازار سرمایه‌گذاری مولد رهسپار بازارهای غیر مولد شده‌اند و دلال بازی در بازار سکه و ارز را رونق بخشیده است.البته بازار مسکن هم از تصمیم سیف رییس همه بانک مرکزی بی نصیب نمانده است .آیت اللهی معتقد است بخشی از سرمایه‌های سرگردان مردم به سمت بازار مسکن حرکت کرده است .

رونق  در بازار کوچکترها


او با اشاره به شکاف ایجاد شده بین نیرو خرید خانوار و بهای مسکن، اضافه کرد: آمارهای ارائه شده نشانه می دهد که بیشترین خرید و فروش مربوط به منزل های با متراژ ذیل است و بخش زیادی از منزل های خالی مربوط به خانه های با متراژ ذیل است .

 این کارشناس بازار مسکن با ذکر اینکه حفاظت منزل های مسکونی ساخته شده سایر برای سرمایه‌گذاران نمی صرفد، پیش بینی کرد که رونق نسبی ایجاد شده در بازار  با شیب ملایمی پیوستگی یابد و ساخت و ساز در نیم آغاز سنه آینده افزایش یابد.اخبــار مرتبط