لطفا نام خود را وارد کنید

آیا اجاره بها مسکن درتابستان امسال افزایش می یابد؟

28 فروردین 1398
آیا اجاره بها مسکن درتابستان امسال افزایش می یابد؟
آیا اجاره بها مسکن درتابستان امسال افزایش می یابد؟

سید مهدی روانشادنیا رئیس دانشکده عمران و معماری واحد علوم تحقیقات در پاسخ به این سوال که گفته شده بود ، چون قیمت مسکن در یک سال گذشته جهشی رشد زیادی داشته ، پس اجاره بها نیز در فصل نقل و انتقالات امسال جهشی چشم گیری خواهد داشت ، گفت: اگر رفتار بازار اجاره بهای مسکن در ۳۰ سال گذشته بررسی می شد ، متوجه می‌شویم که اجاره بها بر خلاف خرید و فروش که هر ۴ سال یک بار دچار رونق و افزایش قیمت می‌شود، سالانه از یک رشد مناسبی برخوردار می‌شود.

این کارشناس مسکن فرمودند : اجاره بها هر سال با یک افزایش قیمت مواجه می‌شود و این طور نیست که مثل قیمت مسکن بخواهد ۴ سال یا ۵ سال بدون رشد باقی بماند.

روانشادنیا با اشاره به اینکه در بازار اجاره همواره رشد خزنده قیمت‌ها را شاهد می باشیم ، ادامه دادند : شاید قیمت مسکن در یک سال گذشته جهش یافته باشد ، اما این به آن معنا نمی باشد که باید منتظر جهش نرخ اجاره بها در فصل نقل و انتقالات باشیم.

وی با بیان اینکه البته نرخ اجاره بها تابع قیمت مسکن و ارزش پول نیز می باشد و اگر التهابات ارزی نداشته باشیم ، بازار اجاره نیز کمتر دستخوش تحولات خواهد بود ، اظهارداشته است : رشد نرخ اجاره بها امسال هم مانند سال گذشته می باشد .

وی در پاسخ به این سوال که در این مدت کوتاه چه راهکاری برای کنترل نرخ اجاره بها انجام داده شده . گفت: دولت باید در قالب قانون سامانه ملی املاک و مستغلات را راه‌اندازی نماید تا به شفاف‌سازی بازار مسکن و اجاره کمک کند.

روانشادنیا ادامه داد: به هر حال شفاف نبودن بازار مسکن و اجاره موجب قیمت سازی می‌شود، پس دولت می‌تواند با این سامانه به خوبی به آرام شدن و شفاف شدن بازار اجاره کمک کند. اخبــار مرتبط