لطفا نام خود را وارد کنید

آیا قیمت مسکن در سال جدید گران می شود؟

20 فروردین 1398
آیا قیمت مسکن در سال جدید گران می شود؟
آیا قیمت مسکن در سال جدید گران می شود؟

 بازار مسکن تهران در آخرین ماه از سال ۹۷ نه تنها از جهت تورم و گرانی بلکه به لحاظ رشد حجم معاملات خرید نیز افزایش قابل چشم گیری را تجربه نموده است به طوری که متوسط قیمت خانه در اسفند ۹۷ نسبت به اسفند ۹۶ رقمی معادل ۹۵ درصد و میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در اسفند ۹۷ رقمی معادل ۸٫۸ درصد نسبت به بهمن ۹۷ افزایش یافته است که این میزان رشد قیمت مسکن در تهران از شهریور ماه به لحاظ بیشترین تورم ماهانه بی‌سابقه بود.

همچنین حجم ماهانه معاملات مسکن در تهران در اسفند ماه ۳۵ درصد نسبت به بهمن ماه افزایش یافت و به نزدیک ۱۱ هزار واحد رسید . این حجم معاملات در مقایسه با اسفند سال ۹۶ حدود دودرصد رشد نقطه‌ای داشت.

آخرین میانگین ماهانه قیمت به ثبت رسیده در کارنامه بازار مسکن در سال ۹۷ در آستان عبور از مرز ۱۱ میلیون تومان بوده است؛ حال سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا رشد قیمت خانه در سال ۹۸ همچنان تداوم دارد؟

علیم یارمحمدی، عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس،گفت: با توجه به اینکه بازار مسکن از کمبود حجم عرضه نسبت به حجم تقاضا رنج می‌برد احتمال افزایش قیمت مسکن در سال ۹۸ بسیار زیاد است، البته وزارت راه و شهرسازی در حال انجام تکالیف خود در بازار مسکن است به عبارتی این وزارتخانه مکلف به ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سال جاری شده است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمایندگان در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیاز کشور به تعداد واحد‌های مسکونی را ارزیابی می‌کنند که بیش از ۳ میلیون واحد مسکونی است که این نیاز به تعداد واحد مسکونی سالانه افزایش پیدا می‌کند، بنابراین تنها ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی از سوی دولت و همچنین ساخت و ساز انبوه‌سازان در بافت‌های فرسوده آن طور که باید و شاید دردی از نابه‌‎سامانی موجود در بازار مسکن دوا نمی‌کند و نمی‌توان در خصوص کاهش قیمت مسکن یا حتی ثبات قیمت مسکن در سال ۹۸ تخمینی زد.

یارمحمدی با اشاره به لایحه اصلاح قانون پیش فروش ساختمان تصریح کرد: کمیسیون عمران مجلس در قالب لایحه‌ای اقدام به اصلاحات ابهامات و تناقضات قانونی از جمله مالکیت تدریجی، صدور سند قطعی بدون طی مراحل قانونی، شناسنامه فنی و اجرایی و تاخیر موجه و غیرمجوز و پرداخت خسارت از سوی فروشنده، حق فسح قرارداد از سوی خریدار در قانون پیش فروش ساختمان کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد : بررسی لایحه اصلاح قانون پیش فروش ساختمان در کمیسیون عمران مجلس به پایان رسیده است و این طرح به زودی در صحن علنی مجلس بررسی خواهد داشت.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: شکی در تصویب لایحه اصلاح قانون پیش فروش ساختمان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی وجود ندارد و بدون‌شک با تصویب طرح اصلاح قانون پیش فروش ساختمان، می‌توان امیدوار باشیم که نقدینگی سرگردان در بازار به سمت حوزه پیش فروش ساختمان و تولید مسکن حرکت نماید که این مساله می‌توان باعث کاهش قیمت مسکن در سال ۹۸ هم شود.


 اخبــار مرتبط