لطفا نام خود را وارد کنید

بحران بازار مسکن به دلیل ضوابط غیرکارشناسی

23 تیر 1397
بحران بازار مسکن به دلیل ضوابط غیرکارشناسی
بحران بازار مسکن به دلیل ضوابط غیرکارشناسی


براساس گزارشات اعلام شده حجت الاسلام سیدناصر موسوی : مسکن اجتماعی وزارت راه و شهرسازی را روشی خوب اما در حد حرف دانست و به قطعیت و عمل نرسیده است و افزودند : شرایط حاکم بر خودمالکی و انبوه‌سازی و هزینه‌های سرباری آن موجب کاهش ساخت و ساز شده است . بخشی از بحران حاکم بر بخش مسکن به دلیل ضوابط غیرکارشناسی و سلیقه‌ای اداره راه و شهرسازی شهرستانها به وجود آمده است.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس ادامه دادند : در حالی که الگوی ساخت مسکن قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن  75 متر مربع تعیین شده است اما این الگو در شهرستان فلاورجان 250 مترمربع تعیین شده است در حالی که حاصل عمر بسیاری از اقشار متوسط شهر یک زمین 100 مترمربعی می باشد اما دهیاری ، شهرداری و دستگاه‌های دولتی با ماده 100 و ماده 99 کردن ساخت و سازها در شهرها و روستاها ، منازل مردم را خراب می‌کنند و فشار روانی و اقتصادی زیادی به آنان وارد می شود . یکی شهروند فلاورجانی که حاصل یک عمر کارش 100 متر زمین  می باشد می گوید از کجا بیاورم تا 150 متر دیگر روی زمینش بگذارد تا آقایان اجازه ساخت به او بدهند؟

وی با غیرقابل تحمل دانستن وضعیت اجاره و رهن مسکن در تهران و کلانشهرها تاکید کردند و در پی این اتفاق گفتند : یک زوج جوان برای تشکیل خانواده و رهن یک آپارتمان کمتر از 60 متر باید دو نفری حداقل 20 سال کار کرده و پس‌انداز کنند تا موفق به رهن یک آپارتمان می باشد. به نظر بنده صلاح است الگوی ساخت مسکن در شهرهای بزرگ از 75 به 50 مترمربع کاهش یابد تا شاید مردم بتوانند با وام 80 میلیون تومانی و حمایت خانواده و پس‌انداز یک آپارتمان کوچک خریداری کنند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ، اصلاح قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و تصویب مجلس را پیشنهاد کرد.

در عین حال وی با انتقاد از جانمایی مسکن مهر در برخی شهرهای کشور ،‌ گفتند : مسکن مهر در برخی مناطق به قدری از  شهر دور می باشد  که هیچ فردی حاضر نخواهد بود  به این مناطق برود. دوری از شهر و محل کار ، دسترسی سخت به وسایل نقلیه عمومی و کمبود امکانات آموزشی ، بهداشتی و رفاهی مانع از این شده که حتی اقشار ضعیف و نیازمندان کم توان هم بتوانند در این مسکن زندگی کنند.


 اخبــار مرتبط