لطفا نام خود را وارد کنید

بلاتکلیفی بازار مسکن

2 مرداد 1397
بلاتکلیفی بازار مسکن
بلاتکلیفی بازار مسکن

بلاتکلیفی بازار مکسن

یکی از کارشناسان اقتصاد مسکن اظهار کردند : کلیه بازارها از جمله مسکن با یک بلاتکلیفی روبه هستند. اما در بازار مسکن به دلیل این‌که سهم سرمایه‌گذاری از هزینه‌های خانوار عدد قابل توجهی می باشد و توان  خرید مردم نتوانسته با وضعیت جدید قیمت‌ها تطابق داشته باشد با کاهش معاملات به دلیل بلاتکلیفی فروشنده‌ها و خریداران مواجه هستیم.

وی افزود : بحث فقط خریداران نیست قشر بزرگی از فروشنده‌ها که مترصد تبدیل به احسن واحدهای خود خواهند بود یا سرمایه‌گذارانی که واحدهای آماده فروش دارند نمی‌توانند تصمیم‌گیری کنند که اگر خانه‌های خود را بفروشند می‌توانند مابه‌ازای آن را پیدا کنند یا خیر .

این کارشناس مسکن گفت: در شرایط موجود، پیش‌بینی از وضعیت آینده بازار مسکن مقداری با مشکل مواجه شده است  اما آن‌چه مسلم است تا زمانی که وضعیت نرخ ارز و بازارهای موازی به یک ثبات نسبی نرسد همین وضعیت ادامه خواهد یافت و پس از خروج از وضعیت فعلی می‌توان افق بازار مسکن را واضح‌تر مشاهده کرد.

روانشادنیا کارشناس بازار مسکن درباره پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به دولت برای تعیین سقف ۱۰ درصد برای افزایش قراردادهای اجاره اظهار کردند : این موضوع با سیاست‌های چند سال اخیر وزارتخانه مطابقت ندارد و از این جهت مقداری عجیب است. به نظر می‌رسد که اجرایی هم نباشد؛ زیرا چون مکانیزم‌های عرضه و تقاضا در بازار اجاره تعیین‌کننده است. ما هر زمان توانستیم ارزش پول ملی را در یک دامنه مشخصی نگه داریم بعد می‌توانیم درخصوص این موارد تصمیم‌گیری کنیم.

طبق گفته این کارشناس ، در شرایطی که روند مشخصی برای کلیه بازارها وجود نخواهد داشت و ارزش آینده‌ی پول ملی هم مشخص نخواهد بود ، تصمیم برای نرخ‌گذاری کالاها قابلیت اجرایی نمی باشد .

قیمت مسکن شهر تهران در خردادماه ۱۳۹۷ جهش ۴۵.۸ درصد را نسبت به ماه مشابه سال قبل تجربه کردند . به همین سبب، تعداد تقاضای واقعی در این بازار کاهش یافت و با این‌که گفته می‌شود بیشتر خرید و فروش‌ها از ناحیه سفته‌بازان صورت گرفته است ، معاملات در خردادماه نسبت به ماه قبل  و ماه مشابه سال به ترتیب ۲۲.۱ و ۳.۱ درصد کاهش یافته . در ادامه و همان‌طور که برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند در تیرماه روند نزولی معاملات ادامه خواهد یافت. تا روز ۲۱ تیرماه  ۷۳۴۵ مورد خرید و فروش مسکن در شهر تهران انجام شده و طبق برآوردهای اولیه، تعداد خرید و فروش‌ها ۱۴ درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافته است.اخبــار مرتبط