لطفا نام خود را وارد کنید

تاثیر نرخ ارز بر مسکن سال97

28 فروردین 1397
تاثیر نرخ ارز بر مسکن سال97
تاثیر نرخ ارز بر مسکن سال97

کارشناس بازار مسکن گفتند: بازار مسکن کشش افزایش قیمت شدید را ندارد وبه همین دلیل چنین اتفاقی پیش‌بینی نمی‌شود ، اما اگر نوسانات ارزی به این صورت در اقتصاد ادامه‌ دار باشد،باعث می‌شود که تقاضای سرمایه‌گذاری و سفته‌بازی وارد بازار مسکن شود و همین موضوع باعث ایجاد تغییراتی در مسکن خواهد شد.

همچنین با گذشت کمتر از یک ماه از سال ۹۷، شاهد تغییرات قابل ملاحظه‌ای در ارزش و تعداد معاملات مسکن نبوده‌ایم و اما شاهد کاهش نرخ سود اوراق تسهیلات مسکن بوده‌ایم.

در این میان نوسانات نرخ ارز یکی از موضوعات مهمی می باشد که در سال 97 بر روی تمامی بازارها تاثیر گذاشته است و حال با دستور تک نرخی شدن نرخ ارز از سوی معاون رئیس‌جمهور باید در انتظار رخ دادهای دیگری، چون آرام شدن هیجانات بازار و کم شدن تنش‌ها باشیم.

در این رابطه محسن سرحدی کارشناس بازار مسکن در مورد تاثیر نرخ ارز بر بازار مسکن بیان کردند: از آنجا که ارز و مسکن در اقتصاد دو کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شوند و زمانی که نرخ یکی از کالاهای سرمایه‌ای افزایش پیدا می‌کند، طبیعتا روی سایر کالاها نیز اثر خواهد گذاشت.حال با وجود طرح پیشنهادی دولت مبنی بر ثبات نرخ ارز می‌توان انتظار کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن را داشت.

این کارشناس بازار مسکن با صحصح کردن این موضوع بین کردند : مقایسه افزایش نرخ ارز با دوره مشابه سال‌های ۹۱ و ۹۲ نشان می‌دهد که نوسانات ارزی آن سال‌ها با وجودی که بسیار شدید بود، اما اثر زیادی بر سایر بازارهای موازی از جمله مسکن باقی نگذاشت. یعنی رکود در این بازار کماکان ادامه داشت.
آن چیزی که باعث شد تا بازار مسکن در سال گذشته، از رکود خارج شود، رونق در سایر بازارها و البته بسته‌های سیاستی که دولت در قالب وام مسکن یکم در دستور کار قرارداد، کارساز بود.

سرحدی تاکید کرد: بازار مسکن کشش افزایش قیمت شدید را ندارد و به همین دلیل چنین اتفاقی پیش‌بینی نمی‌شود، اما اگر اتفاقاتی مانند نوسانات ارزی در اقتصاد ادامه‌دار باشد، سبب آن می‌شود که تقاضای سرمایه‌گذاری و سفته‌بازی وارد بازار مسکن شود و همین موضوع باعث ایجاد تغییراتی در بخش مسکن می‌شود.


 اخبــار مرتبط