لطفا نام خود را وارد کنید

جا ماندن مسکن از سکه

19 اردیبهشت 1397
جا ماندن مسکن از سکه
جا ماندن مسکن از سکه

بررسی رشد سال جدید سه بازار رقیب یعنی مسکن، سکه و بورس نشان دهنده این است که با این‌که مسکن ۲۹.۵ درصد نسبت به مدت مانند سال پیش افزایش قیمت را تجربه کرده، رشد آن دقیقا به همین میزان پایین‌تر از سکه قرار گرفته است.
میانگین بها مسکن شهر تهران که در فروردین ۱۳۹۶ بالغ بر ۴ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان بوده، در فروردین ماه ۱۳۹۷ به رقم ۵ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان دریافتی که رشد ۲۹.۵ درصد را نشان می دهد.

هم‌چنین سکه بهارآزادی که در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ بر مدار بها یک میلیون و ۱۶۳ هزار تومان پیمان داشته، در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ به یک میلیون و۸۵۰ هزار تومان رسیده که رشد ۵۹ درصد را به ثبت رسانده است.

شاخص بورس تهران هم از ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ لغایت ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ با ۱۹۰۵۵ واحد افزایش به ۲۴.۶ درصد رشد دریافتی می باشد.

بازار مسکن با توجه به آن‌که این کالا ۱۷.۵ درصد بالاتر از تورم نقطه به نقطه قرار گرفته هم‌اکنون مشتریان کارساز خویش را از دست داده و پیش‌بینی می‌شود که رکود آن همچنان ادامه دار باشد. پس لغایت خالی شدن حباب قیمت مسکن که در سه ماهه پایانی سال گذشته برپایی شده، خرید مسکن به هدف فروش فوری پرریسک است.

اگر دلار ۴۲۰۰ تومان را مبنای محاسبه قرار دهیم هم‌اکنون سکه نزدیک ۴۶۰ هزار تومان حباب دارد و کالایی پرریسک محسوب می‌شود که از این به پس باید با سنجیدگی خریداری شود.

برخی تحلیل‌گران معتقدند قیمت‌های کنونی دلار و سکه حبابی است و لذا از این بعد سرمایه‌گذاری در این دو دامنه ریسک فوقانی خواهد داشت؛ در این بین بازیگران بورس ممکن است برنده نهایی باشند و احتمالاً به همین علت است که شاخص بازده نقدی بورس در روز ۱۷ اردیبهشت که پیش‌فروش سکه متوقف و بها دلار قاچاق کاهشی شد، ۳۱۵ واحد رشد کرد.اخبــار مرتبط