لطفا نام خود را وارد کنید

حباب قیمتی دلار

4 مهر 1397
حباب قیمتی دلار
حباب قیمتی دلار

علاوه بر اعلام برخی آمارهای رسمی توسط نهادهای دولتی اما مساله تورم و افزایش قیمت ها به اندازه کافی قابل مشاهده می باشد. افزایش قیمت‌ها تقریبا کمی بعد از صعود قیمت دلار در بازار مسکن می باشد. این تورم ابتدا در بازار کالاهای سرمایه‌ای مانند مسکن، سکه و طلا  آغاز شد، اما به این حوزه‌ها محدود شده است و در ادامه بازار خودرو را هم تحت تاثیر قرار دارد . در آخرین مرحله از این افزایش قیمت‌های ارز ، بازار کالاهای مصرفی هم دستخوش تغییراتی اساسی شده است و افزایش قیمت‌ها به مغازه‌های کوچک هم رسید!

جدا از علل بروز این تورم که برخی از کارشناسان، آن را در سه الگوی اتخاذ سیاست‌های تعدیل ساختاری از سوی دولت، تحریم‌ها و زایش حجم نقدینگی ارزیابی کرده‌اند، اما مساله اصلی این است که این تورم سرکش تا کجا قرار است ادامه پیدا کند؟

در این رابطه عبدالله مشکانی - کارشناس مسایل اقتصادی،  با بیان این‌که تورم تا زمانی که اثر تورمی دلار همچنان باقیست ادامه خواهد داشت، گفتند : واقعیت این می باشد که قیمت‌ها در بازار ، خود را با دلار تطبیق خواهند داد  و تا زمانی که قیمت دلار بالا برود اجناس نیز متناسب با آن گران‌تر می شوند .

وی با بیان این‌که قیمت واقعی دلار در حدود ۱۰ هزار تومان است، اظهار کردند : دلار حدود ۴۰ درصد حباب تورمی دارد که این حباب ممکن است وارد بازارهای خودرو و مسکن هم شود.

به گفته او تورم در کالاهای اساسی تقریبا تخلیه شده، اما این تورم در حوزه خودرو و مسکن هنوز وجود دارد و احتمالا به این زودی‌ها هم تخلیه نخواهد شد.

مشکانی همچنین با اشاره به افزایش حجم نقدینگی اظهار کردند : بعد از مساله دلار، نقدینگی یک مساله اساسی خواهد بود که سبب ایجاد تورم می‌شود . برای مواجه با مساله‌ی نقدینگی باید به فرآیندهایی که باعث ایجاد نقدینگی می‌شود پرداخته و آنها را کنترل کرد. کسری بودجه و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی مسائلی هستند که می‌توانند باعث ایجاد نقدینگی شوند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان این‌که برای مواجهه با مساله نقدینگی باید برنامه‌ای بلندمدت داشته باشیم ، ادامه دادند : اقداماتی مانند افزایش سود سپرده‌های بانکی تنها در کوتاه‌مدت می‌تواند باعث کنترل حجم نقدینگی در بازار شود، اما در بلندمدت باید چاره‌ای اساسی برای این مساله داشته باشیم .

در زمانی که تورم در چنین ابعادی ایجاد می‌شود، تمام دغدغه سرمایه‌داران به حفظ ارزش سرمایه‌شان معطوف می‌شود که به همین خاطر هم سرمایه‌ها به سمت بازار کالاهای سرمایه‌ای مانند طلا، سکه و حتی دلار می رود. با این حال اما اگر این بازارها کفاف سرمایه‌های در گردش را ندهند، آنگاه بازارهای کالایی هم تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. از این جهت است که انبارهای احتکار کالا به مساله‌ای جدی برای کشور تبدیل شده است.اخبــار مرتبط