لطفا نام خود را وارد کنید

خنثی ماندن بانک مسکن

27 اردیبهشت 1397
خنثی ماندن بانک مسکن
خنثی ماندن بانک مسکن

حسام عقبایی، نایب رئیس اول اتحادیه مشاور املاک استان تهران با اشاره به این اصل که دولت باید مدت بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن را افزایش بیش از نرخ کنونی تسهیلات را بیشتر کاهش دهد، اظهار کرد: تسهیلات داده شده از جانب دولت می‌تواند قدرت بازپرداخت خرید مسکن را بیشتر کند، اما باید میزان نرخ سود بانکی به شدت کم شود.

وی افزودند: هم‌اکنون مدت بازپرداخت تسهیلات ۱۰ ساله می باشد و میزان اقساط تسهیلات نیز بیش از یک میلیون تومان است. با این میزان اقساط یک کارمند و یا یک کارگر چگونه می‌تواند از عهده پرداخت آن بر بیاید؟ بنابراین باید دولت اقدامات مبنی بر کاهش سود تسهیلات مسکن انجام دهد.
 
سیدهادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس نیز با تأکید براینکه سیاست دولت در مسکن اجتماعی ظاهراً همان برنامه اصلاح بافت فرسوده است، گفت: افزایش سقف وام خرید مسکن تا ۲۰۰  میلیون تومان شاید موجب بالا رفتن قدرت خرید افراد شود ، اما قیمت را هم افزایش خواهد داد.
 
عقبایی در مورد اینکه آیا مجلس از افزایش سقف وام مسکن تا ۲۰۰ میلیون تومان نیز حمایت می‌کند، بیان کرد: شاید افزایش سقف وام مسکن تا ۲۰۰ میلیون قدرت خرید را بالا ببرد، اما احتمال اینکه قیمت مسکن نیز افزایش یابد وجود خواهد داشت.
 
وی ادامه داد: به هر حال در ماه‌های گذشته قیمت مسکن ۲۰ تا ۳۰ درصد رشد کرد و رشد نرخ ارز نیز باعث افزایش قیمت مصالح ساختمانی شده است ونیز  رشد قیمت مسکن می‌تواند از افزایش نرخ ارز تأثیر بپذیرد.
 
 افزایش قیمت در بازار مسکن همچنان به عنوان یک معضل به حساب می‌آید، اما ظاهرا مسئولان بانک مسکن تصمیمی برای رفع این مشکل ندارند و در سکوت به سر می‌برند، این درحالیست که به نظر می‌رسد، کارشناسان این مجموعه باید دنبال راهکاری برای افزایش قدرت خرید مردم باشند بی آنکه تورم بازهم به سراغ بازار مسکن برود.اخبــار مرتبط