لطفا نام خود را وارد کنید

رابطه تورم با مسکن در سال 97

16 اسفند 1396
رابطه تورم با مسکن در سال 97
رابطه تورم با مسکن در سال 97

مصطفی قلی خسروی افزود: بررسی ها نشاندهنده این است که با توجه به سیاست های دولت تدبیر و امید، سال آینده گواه جهش قیمت، مشابه آنچه در سال های 68 و 86 و 91رخ داد، نخواهیم بود.
وی افزود: البته هرگونه فعل و انفعلات از آنگونه افزایش خرج مالیات نقل و انتقال ملک، بر بها های مسکن تاثیرگذار خواهد بود.
خسروی با اشاره به احصاء معاملات مسکن در مملکت و تهران گفت: از نخست لغایت 13 اسفند 95، همه معاملات مسکن 47 هزار و 813 فقره بوده که این عدد، در مدت مثل سال جاری، 45 هزار و 199 باره ثبت شده است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با ذکر اینکه در سال 95 در تهران 19 هزار و 539 معامله ملکی اتمام شد، افزود: از ابتدای سال جاری تا 13اسفندماه جاری، 16 هزار و 855 مورد معامله در تهران اتمام شده است.
وی بر دریافت کدرهگیری در انجام معمالات مسکن در دفاتر مشاوران املاک تاکید کرد و گفت: در صورتی که هر یک از همکاران ما در سطح کشور کدرهگیری دریافت نکنند، یک تخلف صنفی محسوب می شود و قابل دنبال خواهد بود.
خسروی با بیان اینکه دریافت کدرهگیری برای معامله کنندگان هیچ هزینه ای ندارد، افزود: گرفتن کد رهگیری یک ضرورت در تامین امنیت معاملات مسکن است و از وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز می خواهیم در این گویه نهایت مشارکت را داشته باشد.
این پرکار بازار مسکن ذکر کرد: گرفتن مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی از مستاجران هزینه این قشر نیازمند جامعه را افزایش می دهد و ما کوشش هستیم با مساعدت سازمان امور مالیاتی مالیات ارزش افزوده را از مستاجران دریافت نشود.
نماینده مسئول اتاق اصناف ایران در کمیسیون تخصصی مشاوران املاک مملکت گفت: در افزایش بها مسکن ۴ عامل قیمت سکه، ارز، حامل های انرژی و سهام تاثیرگذار است و هرچه بها این مولفه ها بیشتر شود، بر نرخ ها پرتو می گذارد.
خسروی پافشاری کرد: آمارها نشانه می دهد رشد داد و ستدها از آذر ماه امسال کُند شده اما در بهمن ماه سال جاری نسبت به بهمن سنه ۹۶ بیش از ۱۷ درصد رشد داشته است و بها ها نیز هفت دهم درصد نسبت به تورم عمومی بها ها رشد اثر می دهد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: هرچه قیمت ها افزایش یابد، داد و ستدها کمتر می شود و مشاوران املاک همنشین ندارند بها مسکن افزایش یابد.
خسروی یادآورشد: توازن عرضه و تقاضای مسکن در رشد و یا کاهش بها ها تاثیرگذار است و هرچه تقاضا در بعضی از مناطق شهری افزایش داشته باشد، بها نیز رشد خواهد کرد.اخبــار مرتبط