لطفا نام خود را وارد کنید

راهکار کنترل در بازار مسکن

3 تیر 1397
راهکار کنترل در بازار مسکن
راهکار کنترل در بازار مسکن

براساس گزارشات امروز،مصطفی قلی خسروی در توضیح نقش مشاوران املاک در گرانی مسکن در ماه‌های پیش رو بیان کردند: مشاورین املاک هیچ نقشی در رشد قیمت مسکن نخواهند داشت ، زیرا کاهش قدرت خرید سبب رکود و کسادی بازار خواهد بود ؛ هر چند که افرادی که نیازمند منزل هستند، اقدام به خرید خواهند کرد .

ایشان در ادامه افزود: فرهنگ غلطی داریم و هر وقت یک کالایی قیمت آن بالا می رود، برای خرید آن کالا اشخاص عجله می کنند، در صورتی که در بسیاری از کشور‌ها وقتی کالایی گران خواهد شد، مردم از خرید آن کالا منصرت می شوند و هیچ خریدی نمی کنند، تا قیمت آن کالا ارزان شود، اما در ایران برعکس عمل می کنند و وقتی قیمت افزایش می‌یابد، تمایل به خرید آن کالا بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت:اگر مردم نیاز به مسکن دارند، بخرند، اما برای سرمایه‌گذاری بعید می دانم  که مسکن بتواند آن‌چنان آن‌ها را راضی نگه دارد .

قلی خسروی در خصوص روند معاملات مسکن در اردیبهشت ماه تصریح کردند: طبیعی است که در اردیبهشت‌ماه میزان معاملات علی‌رغم رشد قیمت‌ها ۶ تا ۷ درصد بیشتر شده است و قیمت از شاخص تورم عبور کرده است وهم اکنون اعلام بعضی مباحث کمکی به بازار مسکن نخواهد کرد، در هر صورت بازار مسکن بعد از یک تلاطم در حال ثبات می باشد .

وی با اشاره به مولفه‌های تاثیرگذار بر بازار مسکن توضیح داد: ۴ مؤلفه شامل بورس، حامل‌های انرژی، طلا و ارز بر بازار مسکن تاثیر مستقیم دارد؛ پس زمانی که این ۴ مؤلفه دچار نوسان قیمتی می‌شوند، قیمت مسکن نیز دستخوش تحولات می‌شود، هر چند وقتی قیمت این ۴ مؤلفه کاهش می‌یابد قیمت مسکن چندان افت نمی‌کند، اما متاسفانه همواره واکنش رشد قیمت‌ها بیش‌تر از کاهش قیمت‌ها است که این هم اشکالات نامناسب در بازار است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص تاثیر تعیین قیمت مسکن در بازار یادرآور شد: هیچ جای دنیا که پیشرفته‌ترین آن‌ها اروپا و آمریکا هستند، تعیین قیمت را برای مسکن اجرا نکرده‌اند. پس برخی اقدامات بی‌اساس نه‌تن‌ها کار را راحت و تسهیل نمی‌کند، بلکه موجب بروز مشکلات عمده و عدیده‌ای برای دولت می‌شود.

قلی خسروی تاکید کرد: راهکار تعادل در بازار مسکن این نیست که قیمت‌ها کنترل و در بازار دخالت شود، بلکه راهکار ایجاد توازن در عرضه و تقاضا خواهد بود .اخبــار مرتبط