لطفا نام خود را وارد کنید

شرایط وام مسکن خانه اولی ها

2 اردیبهشت 1398
شرایط وام مسکن خانه اولی ها
شرایط وام مسکن خانه اولی ها

 زمستان 97 بود که وزیر راه و شهرسازی آخرین حرف خود را به متقاضیان وام مسکن زد گفت: افزایش وام مسکن را رد نمود . اما با توجه به افزایش شدید قیمت مسکن سهم وام ها از کل قیمت مسکن به شدت رشد نزولی یافته است و به دلیل کاهش قدرت خرید وام ها ، نمایندگان مجلس و برخی کارشناسان بر ضرورت افزایش وام مسکن 98 تاکید داشته اند

در نتیجه این شرایط شورای پول و اعتبار در روزهای پایانی سال 98 ضرورت اصلاح وام مسکن 98 را پذیرفتند و افزایش وام مسکن خانه اولی ها را برای وام انفرادی تا 100 میلیون تومان برای تهران افزایش دادند. با این وجود وام زوجین هنوز تغییری نداشته و همان 160 میلیون تومان یعنی نفری 80 میلیون تومان است.
 

اینکه آیا وام مسکن خانه اولی ها افزایش خواهد داشت یا خیر و وام زوجین خانه اولی ها 200 میلیون تومان خواهد شد یا خیر به تصمیمات وزیر راه و بانک مسکن بستگی دارد و باید صبر کرد تا نتیجه نهایی را ببینیم . با این وجود اظهارات اخیر معاون راه و شهرسازی احتمال افزایش وام مسکن یکم را قوت بخشیده است.


حسینی، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: با افزایش تسهیلات مخالف نیستیم، اما باید این افزایش باعث تورم نشود. در پایان سال ۹۷ در شورای عالی پول و اعتبار، افزایش سقف تسهیلات تصویب شد و تسهیلات انفرادی در کلانشهرها به ۱۰۰ میلیون تومان و زوجین به ۱۶۰ میلیون تومان رسید. سیاست ما به سمت مسکن دار شدن خانه اولی‌ها است و برای این افراد، مسکن ۵۰ تا ۷۰ متری ایده آل است و با دریافت تسهیلات می‌توانند به تدریج واحدهای خود را بزرگ‌تر کنند. یکی از اقدامات وزارت راه و شهرسازی، تنوع بخشی سیستم‌های تأمین مالی است که در این میان، صندوق پس انداز مسکن یکم، یکی از روش‌های تأمین مالی است که علاوه بر آن درصدد هستیم تا روش‌های دیگر تأمین مالی همچون اوراق رهن مسکن، اوراق رهن ثانویه و رفتن از بازار پولی به سمت بازار سرمایه را، در دستور کار قرار دهیم.

 

همچنین محمدرضا رضایی کوچی، نماینده کمیسیون عمران با بیان این‌که وضعیت بخش مسکن با عملکرد وزارت راه و شهرسازی در این حوزه ارتباط مستقیم دارد و اگر سمت و سوی برنامه های این وزارتخانه صحیح باشد، این بخش امسال بهبود پیدا خواهد کرد، اظهار کرد:‌ برای بهبود شرایط بخش مسکن لازم است ضمن افزایش سقف تسهیلات خرید به منظور تقویت قدرت خرید متقاضیان مسکن متناسب با نرخ تورم، طرف عرضه نیز به شکل موثر تقویت شوداخبــار مرتبط