لطفا نام خود را وارد کنید

شیب منفی تولید مسکن

13 اردیبهشت 1397
شیب منفی تولید مسکن
شیب منفی تولید مسکن

بازار مسکن این روزها در حال افزایش قیمت‌ها بسر خواهد برد، کارشناسان بر این باورند که بهترین راهکار کنترل قیمت مسکن افزایش تولید و رساندن آن به سطح تقاضا می باشد. بعد از پنج سال رکود آمار افزایش صدور پروانه‌های ساختمانی در اسفند 95 و ادامه آن تا تابستان 96 گزارش افزایش تولید را می‌داد اما در تازه‌ترین گزارش مرکز آمار در پاییز 96 آمار صدور پروانه‌های ساختمانی کاهش را نشان می‌دهد.

ناگفته نماند که در فصل پاییز همواره نسبت به تابستان میزان ساخت و ساز و به تبع آن صدور پروانه کمتر می‌شود اما با توجه به رکود پنج ساله و انتظار ادامه روند افزایش صدور پروانه ساختمان، کاهش آن در فصل پاییز که با افزایش قیمت ساخت همراه بود نگرانی از کاهش تولید در مقابل افزایش تقاضا را بیشتر خواهد کرد.
بر اساس اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کشور در فصل پاییز سال ١٣٩٦ تعداد ۲۳هزار و ۷۹۲ پروانه‌ احداث ساختمان توسط شهرداری‌های کشور صادر شده که نسبت به فصل گذشته حدود 19.5درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته 0.1درصد کاهش داشتیم.
در شهر تهران در فصل پاییز سال ١٣٩٦، تعداد ۱۶ هزار و ۳۰۴ واحد مسکونی در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری‌ تهران، پیش‌بینی شده که نسبت به فصل گذشته حدود 13.1درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 10.6درصد افزایش داشته.

متوسط تعداد واحد مسکونی برای هر یک از این پروانه‌های احداث ساختمان 7.2واحد بوده است. براساس این گزارش تعداد ۲ هزار و ۲۶۲ پروانه‌ احداث ساختمان توسط شهرداری‌ تهران در فصل پاییز ١٣٩٦ صادر شده است که نسبت به فصل گذشته حدود 14درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 14.4درصد افزایش داشته است.مجموع مساحت زیربنا در پروانه‌های احداث ساختمان‌ صادرشده از سوی شهرداری‌ تهران در فصل پاییز ١٣٩٦ بالغ ‌بر ۲ هزار و ۸۷۲ هزار مترمربع بوده که نسبت به فصل گذشته حدود 18.9درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود 7.4درصد افزایش داشته است.
در فصل پاییز سال ١٣٩٦، تعداد ۶۷هزار و ۵۱۱ واحد مسکونی در پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری‌های کشور پیش‌بینی شده که نسبت به فصل گذشته حدود 18.2درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ٠.٨ درصد افزایش داشته است. متوسط تعداد واحد مسکونی در هر پروانه‌ احداث ساختمان ٢.٨ واحد بوده.
ریسک سرمایه‌گذاری در مسکن
فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان در گفت گو با «ایران» کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی را به علت ریسک سرمایه‌گذاری در بخش مسکن عنوان نموده است  و می‌گوید برای افزایش تولید چاره ای جز حمایت از تولید‌کنندگان و حذف موانع و قوانین دست و پاگیر برای بخش خصوصی و سازندگان نداریم.پورحاجت معتقدند صنعتی که پنج سال در رکود بوده برای خروج آن از رکود باید مشوق‌های مختلفی برای عوامل تولید درنظر بگیرد اما در سال‌های رکود مشوق خاصی برای این عوامل ایجاد نشد. افزایش هزینه دریافت تسهیلات ساخت یکی از موانعی است که سازندگان را برای ساخت دچار تردید می‌کند.
به گفته پورحاجت سیاستگذاری دولت روی بافت‌های ناکارآمد و ساخت و ساز در این بافت‌ها دستاورد قابل توجهی برای دولت است اما نباید تمرکز فقط روی ساخت در بافت فرسوده باشد و باید تمایل سازندگان برای ساخت در مناطق دیگر نیز درنظر گرفته شود. برنامه ساخت  برای مناطق و دهک‌های جامعه باید متفاوت باشد و نمی‌توان شرایط یکسانی را برای سازندگان درنظر گرفت.دبیر کانون سراسری انبوه سازان کاهش تولید را منجر به ایجاد رکود یا تورم دانست، بر اساس طرح جامع مسکن باید سالی حدود 800 هزار واحد مسکونی بسازیم اما کل پروانه‌های صادر شده برای سال 96 حدود 300 هزار واحد است که 500 هزار واحد از برنامه عقب است.
افزایش شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی
گزارش مرکز آمار همچنین نشان می‌دهد شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در سال ١٣٩٦ با ۱۲.۳ درصد افزایش نسبت به سال ١٣٩٥، به عدد ۲۱۲.۱ رسید، در حالی که این شاخص در سال ١٣٩٥ عدد ۱۸۸.۹ بوده و نسبت به سال ١٣٩٤، ۶.۶درصد افزایش یافته بود. این شاخص در تمامی فصل‌های سال ١٣٩٦با افزایش رو به رو بوده است. بیشترین تغییرات فصلی مربوط به این شاخص، در فصل تابستان با تورم فصلی٧.۳درصد است. شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در گروه «آهن‌آلات، میلگرد و پروفیل درب و پنجره» با ۳۲.۹ درصد، گروه «خدمات» با ٧.٥ درصد و گروه «سیمان، بتن، شن و ماسه» با ١٤.٩ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ترتیب بیشترین تأثیر را در افزایش شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران نسبت به سال قبل ١٣٩٥ داشته‌ است.اخبــار مرتبط