لطفا نام خود را وارد کنید

غیر ممکن بودن کنترل دستوری بازار مسکن

25 تیر 1397
غیر ممکن بودن کنترل دستوری بازار مسکن
غیر ممکن بودن کنترل دستوری بازار مسکن

طبق گزارشات بازار مسکن وسخنان مصطفی قلی خسروی در خصوص مباحثی که برای کنترل دستوری بازار مسکن مورد بحث قرار گرفت ، اظهار داشتند :‌ دولت قبل در یه دوره ای که نرخ اجاره بها افزایش پیدا کرده بود  تلاش کردند با دخالت در این بازار،‌ قیمت‌ها را کنترل کنند.

وی ادامه دادند: در این راستا بود که در زمان وزارت علی نیکزاد اعلام شد مالکان فقط می‌توانند 7 درصد نرخ اجاره‌بها را افزایش دهند . سال بعد نیز میزان افزایش قیمت به 9 درصد خود رسید. اما هیچکدام از این دستورها و رسیدگی ها جواب نداد و موجران بر اساس نرخ تورم در بازار مسکن اجاره بها را افزایش دادند .

وی با تاکید بر این مسئله که  "آزموده را آزمودن خطاست"، تصریح کردند: برای رسیدگی  بازار مسکن (خرید و فروش و اجاره) باید عرضه را افزایش دهیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که در این مسیر نیز باید قوانین مربوطه مورد بازنگری قرار گیرد، گفتند: هر زمان که قیمت ملک افزایش یافته به همان اندازه نیز نرخ اجاره‌بها و رشد داشته ایم و بخشنامه ای نمی‌توان از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کرد.

 اخیرا یکی از مشاوران وزیر راه و شهرسازی از اجرای برنامه طولانی کردن مدت اجاره‌بهای مسکن به‌‌عنوان راهکاری برای کنترل قیمت‌ها خبر داده اند. «تحویل مدت اجاره واحدهای مسکونی» یکی از برنامه‌های وزیر راه و شهرسازی در سال 92 بود که آنرا به عنوان یکی از رئوس کاری خود اعلام کرده اند.اخبــار مرتبط