لطفا نام خود را وارد کنید

قیمت واقعی نرخ دلارد

17 بهمن 1396
قیمت واقعی نرخ دلارد
قیمت واقعی نرخ دلارد

 در پذیرش به اینکه چرا رشد قیمت یورو حتی از دلار هم سبقت گرفته و رکوردشکنی کرده است اظهار نمودند چگونگی ارزی ما  به دلار بستگی دارد و بها یورو نیز با همین نسبت مشخص می شود. به طور مثال اگر قیمت دلار 4000 تومان و نسبت دلار به یورو 1.2 باشد قیمت یورو در بازار 4800 تومان خواهد بود. یعنی وابستگی ما فقط به دلار می باشد.
 
 اکنون سیاست آمریکا بر این پایه است که نسبت یورو به دلار بالا برود تا از این طریق بتواند بازرهای صادراتی خود را تقویت کند. با این کار، هزینه واردات از اروپا به آمریکا افزایش بسزایی داشته و به عکس، صادرات آمریکا به اروپا آسانتر می شود.

نجفی منش افزودند: ارزش یورو در سال های ابتدایی این ارز، کمتر از دلار بود ولی تدریجا این نسبت تغییر کرد و بر عکس شد. اکنون نیز نسبت دلار به یورو به نزدیک 1.23 رسیده است.

عضو اتاق بازرگانی تهران جناب نجفی منش در پاسخ به سوالی درباره پیش بینی نرخ دلار و اینکه تا چه حد بالا خواهد رفت گفت: قیمت دلار هنوز به جایگاه راستین خود نرسیده و هنوز در بازار جهش هایی وجود دارد. قبلا در اتاق بازرگانی پیش بینی کرده بودیم که این رقم بین 4500 لغایت 5000 تومان است.

نجفی منش ادامه داد: مسئله مهم این است که دولت قیمت ارز را تک نرخی کند، اگر این رویداد صورت بگیرد تکلیف اقتصاد مشخص می‌شود. از طرفی، در حال حاضر سالی حدود 30 میلیارد دلار واردات رسمی داریم و مابقی واردات غیررسمی است. اگر به سمت واردات رسمی برویم، بخشی از مشکل حل می شود.

نجفی منش افزود: تلاطم بازار ارز مایه می شود برخی سلسله های صنعتی مشابه اتومبیل دچار مشکل شوند. زیرا هزینه های آنها بالا می رود اما  معلوم نیست بها اتومبیل افزایش یابد و در این خصوص باید شورای چشم وهمچشمی تصمیم بگیرد مگر اینکه تعیین قیمت را به بازار بسپاریم.

او گفت: ارز باید به قیمت راستین خویش برسد یعنی نه گران باشد نه ارزان. با این هستی نباید اجازه دهیم در بازار ارز شوک برپایی شود. این سوژه به سود کل است. زیرا دلار گران  به خسارت ملت است و دلار ارزان به خسارت تولیدکنندگان.اخبــار مرتبط