لطفا نام خود را وارد کنید

متوقف شدن معاملات مسکن

29 مرداد 1397
متوقف شدن معاملات مسکن
متوقف شدن معاملات مسکن

قیمت‌گذاری گزاف یکی از عوامل اصلی بازگشت احتمالی رکود به بازار مسکن می باشد که در این روزها موجب ایست نسبی معاملات در تعداد زیادی از مناطق تهران شده است.
با وجود اینکه پس از رشد نسبی قیمت مسکن در تیر ماه امسال، سیگنال‌هایی از توقف رشد قیمت‌ها در بازار دریافت شده است ، اما عده‌ای از فروشند‌ه‌ها با این تصور که فرآیند رشد ماهانه قیمت مسکن همچون چند ماه قبل و پی در پی ادامه دارد ، بازهم قیمت پیشنهادی خود را نسبت به قیمت‌های معاملات تیر ماه افزایش داده‌اند.

در این صورت تحقیقات میدانی از جویندگان بازار مسکن نشان خواهد داد  آنها به آپارتمان‌های گران‌تر از ارزش واقعی بر پایه قیمت معاملات تیر اصلا اقبال نشان نمی‌دهند . به عبارت دیگر عطش خرید ملک به هر قیمت ممکن که در ماه‌های اردیبهشت و خرداد در بازار مسکن حاکم بود، اکنون تقریبا از بین رفته است. البته این به معنای کمبود  خرید و فروش یا پایان حضور طرف تقاضا در بازار نمی باشد .

حضور متقاضیان خرید مسکن در بازار هنوز پررنگ است، اما آنها تنها حاضر به خرید آپارتمان‌ها «به‌قیمت» هستند و با توجه به اینکه به بازگشت تدریجی ثبات به اقتصاد امیدوارند، لزومی به عجله در خرید نمی‌بینند و ترجیحخواهند داد به اندازه کافی جست‌وجو کرده و آپارتمان به قیمت خریداری کنند. با بررسی موردی منطقه ۱۳ صحت گزاره مورد ادعای مشاوران املاک مبنی بر «ایست نسبی معاملات مسکن با قیمت‌های گزاف و فراتر از ارزش آپارتمان طبق قیمت آخرین معاملات در تیر ماه» را تایید می‌کند.

این منطقه از ابتدای امسال تاکنون با ۳۰ درصد افزایش قیمت میانگین معاملات ماهانه روبه‌رو شده است اما عده‌ای از فروشندگان همچنان انتظار افزایش قیمت دارند و قیمت پیشنهادی فروش خود را بیش از ارزش واقعی ملک خود اعلام می‌کنند. اما باقی‌ماندن چند هفته‌ای این آپارتمان‌های در صف انتظار فروش و در عین حال معامله آپارتمان‌های به‌قیمت در همین منطقه طی کمتر از ۴۸ ساعت، نشان می‌دهد توقف معاملات صرفا مربوط به آپارتمان‌هایی است که با قیمت گزاف و متوهمانه فایل شده‌اند.اخبــار مرتبط