لطفا نام خود را وارد کنید

نرخ رشد قیمت مسکن در سال آینده

12 اسفند 1397
نرخ رشد قیمت مسکن در سال آینده
نرخ رشد قیمت مسکن در سال آینده

 از اواخر پاییز سال گذشته شاهد تحرکات در بازار مسکن بودیم که همراه با رونق نسبی در این بازار می باشد ، قیمت‌ها با شیب ملایمی افزایش یافت اما با افزایش یکباره نرخ ارز و هجوم نقدینگی در بازار ، قیمت مسکن به طور جهشی افزایش یافته است . مردم برای حفظ ارزش سرمایه نیز ، نقدینگی‌ها را تبدیل به دارایی کرده اند که یکی از آنها سرمایه‌گذاری در بازار مسکن بوده است . همین عامل سبب شد با توجه به کمبود مسکن در کلان شهرهایی مثل تهران ،  نرخ ملک از جمله تجاری یا مسکونی در برخی از مناطق تهران حتی تا 100 درصد هم افزایش داشته ایم .


یکی از دلایل بروز اختلاف بین رییس‌جمهوری و وزیر سابق راه و شهرسازی که منجر به استعفای «عباس آخوندی» شده است نابه‌سامانی‌ها در بازار مسکن به وجود آورده که از این رو «محمد اسلامی» وزیر جدید راه و شهرسازی عمده اقدامات خود را بر روی ساماندهی بازار مسکن متمرکز کرده است و طبق سیاست جدید وزارت راه وشهرسازی قرار است قیمت مسکن با تقویت عرضه کنترل شود و با اجرای برنامه کارت مصالح ساختمانی از قیمت تمام شده مسکن تا چیزی حدود 20 درصد کم شود.

گفته می‌شود در سال آینده هر چند تقاضا برای خرید مسکن بسیار ضعیف است اما افزایش قیمت مسکن متناسب با نرخ تورم ادامه خواهد داشت.       

    
مهدی سلطان محمدی، کارشناس بازار مسکن در گفت وگو با خبرنگار درباره وضعیت بازار مسکن در سال آینده اظهار داشت: تغییرات نرخ تورم بر روی قیمت مسکن در دراز مدت تاثیرگذار است. با افزایش نرخ تورم، ارزش اسمی ریال کاهش پیدا می‌کند و متعاقب آن ارزش دارایی‌هایی مانند مسکن هم افزایش می‌یابد.


وی با بیان اینکه نمی‌توان به طور قطع گفت تورم در سال آینده افزایش پیدا می‌کند که متاثر از آن قیمت مسکن هم رو به افزایش باشد،‌ ادامه داد:‌ رابطه بین نرخ رشد قیمت مسکن و تورم در دراز مدت با هم هماهنگ می‌شود اما عوامل و مولفه‌های دیگر هم مانند نرخ بهره بانکی و درآمدهای نفتی و... در افزایش قیمت مسکن موثر می باشد که می‌تواند باعث شد تاثیر افزایش نرخ تورم را خنثی کند.      


این کارشناس بازار مسکن با تاکید بر اینکه انتظار افزایش قیمت جهشی مسکن برای سال آینده وجود ندارد،  اظهار داشت: با توجه به پارامترهای مختلف بسیار محتمل است که نرخ رشد قیمت مسکن از نرخ تورم بسیار کمتر باشد.اخبــار مرتبط