لطفا نام خود را وارد کنید

نگاه کلی به تغییرات کلی قیمت مسکن

3 شهریور 1397
نگاه کلی به تغییرات کلی قیمت مسکن
نگاه کلی به تغییرات کلی قیمت مسکن

طبق بررسی‌های انجام شده طی ۴ ماه ابتدایی امسال در تهران بیشترین افزایش قیمت به منطقه ۹ با رشد ۳۶ درصدی و کمترین افزایش به منطقه ۱۲ با رشد ۲.۹ درصدی تعلق دارد.
مسکن به دلیل آنکه یکی از نیاز‌های اساسی افراد به حساب خواهد آمد ، نوسانات قیمت آن همواره مورد توجه است، از همین رو سازمان‌ها و نهاد‌های مربوطه ماهانه به بررسی قیمت آن می‌پردازند.

طبق آخرین اطلاعات بدست آمده از سوی وزارت راه و شهرسازی در بررسی قیمت منطقه‌ای شهر تهران طی مدت زمان ۴ ماهه ابتدایی امسال افزایش حداقل ۲.۹ درصدی و حداکثر ۳۶ درصدی گزارش شده است.

در این میان بیشترین تغییرات برای مناطق ۷ با رشد ۳۰ درصدی، منطقه ۸ با رشد ۳۱.۹ درصدی، منطقه ۹ با رشد ۳۶.۶ درصدی و در منطقه ۱۰ با رشد ۳۱ درصدی اختصاص دارد .

در طرف مقابل کمترین تغییرات برای مناطق ۱۲ با رشد ۲.۹ درصدی و منطقه ۱۱ با رشد ۱۶.۵ درصدی بود با افزایشی کمتر از ۲۰ درصد ثبت شده است.

از نظر قیمت نیز کمترین ارقام به مناطق ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ با متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۳ میلیون و ۳۰ هزار تومان تا ۳ میلیون و ۶۶۰ هزار اختصاص یافته است.

بیشترین ارقام نیز به منطقه ۱ به قیمت ۱۵ میلیون و ۴۳ هزار تومان، منطقه ۳ به قیمت ۱۲ میلیون و ۶۶۷ هزار تومان و منطقه ۲ به قیمت ۱۱ میلیون و ۲۲۶ هزار تومان گزارش شده است.


گفتنی است بنا بر آمار بانک مرکزی در تیر ماه سال جاری در شهر تهران، ۱۳.۵ هزار واحد مسکونی بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال گذشته رشد ۹.۲ و ۷ درصدی داشته است.

بنابراین آمار تنها در تیر ماه متوسط قیمت یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۶۹.۷ میلیون ریال بود که در مقایسه با خرداد ماه و تیر ماه سال گذشته ۷.۱ درصد و ۵۴.۲ درصد رشد داشته است.

بیشترین رشد قیمت در تیر ماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به منطقه ۵ و با افزایش ۷۱.۸ درصدی و کمترین میزان به منطقه ۱۲ با رشد ۱۴.۸ درصدی تعلق داشته است.اخبــار مرتبط