لطفا نام خود را وارد کنید

هزینه اجاره بها تهرانیها در امسال

21 آبان 1397
هزینه اجاره بها تهرانیها در امسال
هزینه اجاره بها تهرانیها در امسال

طبق بررسی‌های انجام شده از سوی بانک مرکزی در مهرماه امسال شاخص اجاره‌بها در شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال پیش ۱۵ درصد رشد داشته اند  که این عدد معادل یک‌سوم هزینه‌های سبد خانوارهای تهرانی ها می باشد.

براساس گزارشات تحولات بازار مسکن در مهرماه امسال که به تازگی از سوی بانک مرکزی منتشر شده ، طبق آمارهای ارائه‌شده در مهرماه سال ۱۳۹۷ شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه پارسال به ترتیب ۱۵ و ۶/ ۱۲ درصد رشد نشان خواهد داد .

همچنین براساس این گزارشات سهم هزینه مسکن(اجاره‌بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی) در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی بر اساس سال پایه ۹۵ معدل ۱/ ۳۳ درصد می باشد . این موضوع نشان داده است در شرایط فعلی خانوارها حدود یک سوم از کل هزینه‌های خود را برای تامین مسکن اختصاص می‌دهند. این شاخص بر مبنای هزینه تامین مسکن اجاری محاسبه شده است.اجاره بهای واحدهای مسکونی که طی دست‌کم سه سال گذشته منتهی به پایان سال ۹۶ به دلیل ثبات نسبی قیمتی در بازار معاملات خرید و فروش ملک در شرایط ثبات نسبی به سر می‌برد تابستان امسال تحت تاثیر جهش قیمت مسکن در پایتخت دستخوش نوسان شد. با این حال، نوسان اجاره‌بها در شهر تهران طی ماه‌های اخیر از نوسان قیمت خرید مسکن در پایتخت کمتر بوده است. مهرماه امسال میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در معاملات خرید و فروش مسکن نسبت به مهرماه سال قبل ۵/ ۸۳ درصد افزایش یافت و به مترمربعی ۸ میلیون و۶۰۰ هزار تومان رسید.اخبــار مرتبط