لطفا نام خود را وارد کنید

وضعیت بازار مسکن در اردیبهشت98

5 اردیبهشت 1398
وضعیت بازار مسکن در اردیبهشت98
وضعیت بازار مسکن در اردیبهشت98

مهدی روانشادنیا اظهار کردند : اگر بر مبنای روش قبل ، بازار مسکن را بررسی نماییم، پایان سال ۱۳۹۷ می‌بایست پایان افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن باشد. اما چهار عامل در سال ۱۳۹۸ به سردرگمی فعالان بازار منجر شده است  که از شرایط اقتصادی عمومی کشور نشأت گرفته است . اولین عامل به بحث تحریم‌ها مربوط خواهد شد. این سردرگمی سبب شد که طرف عرضه یا نسبت به فروش تردید نماید یا قیمت‌های نامتعارف برای ملک خود در نظر بگیرد. استدلال فروشندگان این است که اگر واحد خود را بفروشم عالی می شود ، اگر نفروشم ریسک‌های خود را به نوعی پوشش داده‌ام.

وی افزود: رفتار بازارهای موازی، دومین عامل رشد قیمت‌های اسمی در بازار مسکن ارزیابی می‌شود. قابلیت پیش‌بینی قیمت ارز و طلا چندان آسان نیست. نوسانات بازار ارز، قابلیت اطمینان نسبت به ریال برای انجام معاملات را کاهش می‌دهد که بازارها را در شرایط ابهام باقی می‌گذارد.

روانشادنیا، افزایش هزینه‌های تولید مسکن را سومین پارامتر تاثیر گزار  بر نا اطمینانی بازار مسکن دانست و افزود: قیمت مصالح ساختمانی طی یک سال اخیر بالا رفته است. هم‌چنین در ابتدای سال عوارض شهرداری‌ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده که در شهر تهران این افزایش چشم گیر می باشد به همین دلیل تولیدکننده نمی‌تواند برآورد درستی از قیمت تمام شده واحد خود به دست آورد و این موضوع را در قیمت واحدی که هم‌اکنون برای عرضه دارد ، اعمال می‌کند.

عامل چهارم محدودیت‌های ایجاد شده برای سود بانکی است. با توجه به این‌که در ایران فعالیت‌های تولیدی متنوعی برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد . در این شرایط عده‌ای برای حفظ ارزش دارایی‌های خود و همسویی با تورم عمومی، پول‌های خود را از بانک‌ها خارج و در مسکن سرمایه‌گذاری می‌ شود .

این کارشناس اقتصاد مسکن خاطرنشان کرد: در ماه‌های پایانی سال گذشته سرعت نرخ رشد قیمت مسکن کاهش یافته است و به مرز صفر نزدیک می شود اما به یکباره در اسفندماه شاهد رشد ۹ درصدی قیمت بودیم . به نظر می‌رسد این موضوع به حضور خریداران عادی مربوط شد که تسلط چندانی به بازارها ندارند اما برای حفظ ارزش سرمایه‌های خود ، آن را به ملک تبدیل شده است . سپس در فروردین ماه افت ۴۰ درصدی معاملات پیش آمد . همین موضوع به شرط آرامش بازار ارز، ایجاد ثبات قیمتی بازار مسکن در اردیبهشت ماه را محتمل کرده و به اعتقاد من در ماه‌های آینده رشد قیمت محسوسی در بازار مسکن اتفاق نخواهد افتاد.اخبــار مرتبط