لطفا نام خود را وارد کنید

پیشنهاد افزایش وام مسکن

18 شهریور 1397
پیشنهاد افزایش وام مسکن
پیشنهاد افزایش وام مسکن

سید هادی بهادری با اشاره به احتمال اصلاح مقررات ارائه وام اوراق خرید مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی، گفتند : در شرایط کنونی میزان تقاضای افراد و زوجین برای خرید اوراق مسکن بسیار کم شده است ، که این موضوع دلایل متفاوتی را خواهد داشت ، از این رو محدود کردن شرایط ارائه وام به صلاح نخواهد داشت .
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه دادند: یکی از برنامه ها و پیشنهادات مسئولان وزارت راه برای اصلاح مقررات وام اوراق خرید مسکن، حذف عمر بنا خواهد بود، زیرا در شرایط کنونی به بناهای بالای ۱۵ سال، وام پرداخت نخواهد بود .
وی با بیان اینکه ۵۰ سال بهترین گزینه برای تعیین عمر بنا جهت ارائه اوراق مسکن می باشد،گفتند: به نظر من عمر بنا در این رابطه از ۲۰ سال تا ۵۰ سال باید تعیین خواهد شد ، البته وضعیت و میزان فرسودگی ساختمان نیز باید یکی از شروط این مسئله قرار می گیرد.
بهادری افزود: یکی دیگر از پیشنهادات وزارت راه ، افزایش مدت زمان باز پرداخت اقساط وام مسکن است ، بر اساس قانون، بیشتر مدت زمان باز پرداخت وام اوراق، ۱۲سال می باشد ، اما به نظر من باید حداقل مدت زمان بازپرداخت ، از ۲۰ سال تا ۹۰ سال شود تا جوانان به نحوی بهتری بتوانند اقساط خود را پرداخت کنند.
این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه دادند : طبق گفته مسئولان وزارت راه ، آنها به دنبال افزایش سقف تسهیلات اوراق خرید مسکن می باشد ، در شرایط کنونی حداکثر میزان پرداختی، ۸۰ میلیون تومان است که یک زوج در مجموع ۱۶۰ میلیون تومان می توانند وام دریافت کنند.
وی با اعلام اینکه سقف تسهیلات اوراق خرید مسکن باید به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یابد، تصریح کردند : با توجه به افزایش چند برابری قیمت مسکن در کل کشور، به نظر من سقف تسهیلات اوراق در تهران باید تا ۳۰۰ میلیون تومان و در شهرستان ها تا ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یابد.
عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: قطعا میزان پرداختی اوراق مسکن باید به گونه ای باشد که با دریافت آن وام حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد از هزینه خرید مسکن تامین شود. از اینرو به طور حتم افزایش سقف تسهیلات و افزایش مدت زمان بازپرداخت اقساط می تواند به فرایند خرید و فروش مسکن رونق تازه ای بدهد.
بهادری با اشاره به بالا بودن قیمت خرید هر برگه اوراق مسکن، گفت: در شرایط کنونی افراد برای خرید وام اوراق مسکن ۱۲۰ میلیونی باید حدود ۱۵ میلیون تومان پرداخت کنند، که این میزان پرداختی با توجه به شرایط و معیشت زوجین نا عادلانه نیست.اخبــار مرتبط