لطفا نام خود را وارد کنید

کار نکردن نظام بانکی کشور با دلار

8 اردیبهشت 1397
کار نکردن نظام بانکی کشور با دلار
کار نکردن نظام بانکی کشور با دلار

ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این ایده که دلار حذف شود و یورو جایگزین مناسبی برای آن می باشد اظهار کردند: هم‌اکنون تمامی کشورها از جمله ترکیه مراودات و منابع ارزی خود را با یورو انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه عرضه گزارشگری باید براساس یورو تهیه و تدوین شود، گفت: ارزهای مختلف براساس این محور خود را تنظیم خواهند کرد.

در تشریح صحبت‌های رئیس بانک مرکزی درخصوص حذف دلار و جایگزینی یورو با هادی حق‌شناس کارشناس بانک صحبت کردیم و نظر ایشان را در این خصوص خواستار بودیم.
حق‌شناس در این باره، گفت: به طور قطع حذف دلار و جایگزینی یورو در کوتاه مدت اثری بر اقتصاد نخواهد گذاشت.

وی با تاکید بر اینکه تقاضا برای یورو افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: هم اکنون چالشی (نرخ تورم، دورقمی و چندنرخی بودن تورم، نرخ ارز و شوک سیاسی) که برای دلار وجود دارد ممکن است به مرور زمان برای یورو هم به وجود آید.

کارشناس بانک با اشاره به راهکارهای اساسی برای این چالش‌ها، گفت: باید تلاش کرد با کشورهای همجوار با پول‌های ملی، مبادله کالا داشته باشیم، چرا که این امر می‌تواند یک ثبات ماندگار برای اقتصاد ایران باشد.

وی با بیان اینکه هم اکنون چالش‌ها، مختص اقتصاد ایران است، افزود: بسیاری از کشورها با چنین چالش‌هایی مواجه نیستند و اگر هم با آن روبه‌رو شوند بسیار کوتاه مدت است.

حق‌شناس با تاکید بر اینکه سیاست پولی و ارزی می‌تواند به نوسانات نرخ ارز دامن زند، اظهار کرد: اگر سیاست پولی منجر به تورم دورقمی بلندمدت در اقتصاد کشور نمی‌شد به طور قطع این تلاطم ارزی در بازار ارز به‌وجود نمی‌آمد.اخبــار مرتبط