لطفا نام خود را وارد کنید

کم شدن سود سرمایه گذاری در مسکن

27 تیر 1397
کم شدن سود سرمایه گذاری در مسکن
کم شدن سود سرمایه گذاری در مسکن

براساس گزارشگران اقتصادی، سال 96 با ورود بازار مسکن تهران و سرعت بالای رونق در این بازار ، رشد قیمت مسکن پس از چهار سال پی در پی رکود ، از نرخ تورم عمومی‌ پیشی گرفته است . با این حال سرمایه‌گذاران دسته مسکن نباید توقعی از سودآوری ، مانند دوره‌های رونق پیشین باشد.

افرادی که در گذشته در بخش مسکن سرمایه‌گذاری می‌‌کردند، با توجه به کمبود مزمن سمت عرضه و همچنین با لحاظ حجم عظیم تقاضا ناشی از متولدین دهه های 50 و 60 با بازار تضمین شده برای واحدهای مسکونی رو به رو بودند و عملا سرمایه‌گذاری در بخش مسکن، یک سرمایه‌گذاری کم‌ریسک با بازدهی بالا بود. اما در حال حاضر دیگر تعداد ازدواج ها مانند گذشته نیست (پیش بینی می شود تعداد ازدواج ها امسال نسبت به سال 89 با کاهش 50 درصدی زیادی رو به  رو شدند ).

از سوی دیگر سمت عرضه هم با 2 میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خالی مواجه هستند. بنابراین با لحاظ شرایط هر دو سوی بازار مسکن، انتظار کسب سود، مشابه دوره‌های رونق پیشین، واقع بینانه نیست.

غلاوه بر اینکه سرمایه گذاران واحدهای مسکونی در دهه 70 و 80 به حاشیه سودهای بالا عادت کرده اند ، به تدریج از اوایل دهه  90 به این باور اصلی رسیده شد  که این بازار تغییر کرده است و انتظارات خود از سود را تعدیل کردند.

این مسئله مختص خریداران مسکن نبوده و سازندگان مسکن را نیز شامل می شود. کاهش نرخ تنزیل از 30  به 20 درصد در امکان سنجی اقتصادی پروژه های ساختمانی طی سالیان اخیر، در همین راستاست.اخبــار مرتبط