لطفا نام خود را وارد کنید

افزایش حضور فروشندگان زمین در بازار ملک

3 اردیبهشت 1396
افزایش حضور فروشندگان زمین در بازار ملک
افزایش حضور فروشندگان زمین در بازار ملک

اگرچه رخوت هنوز بر بازار معاملات زمین و املاک کلنگی حاکم است اما مالکان زمین با این انگاشت که بازار مسکن سنه آینده وارد فاز رونق می‌شود، در ماه‌های پایانی سنه اقبال اکثریت به عرضه املاک خویش پیدا کرده‌اند و الان نوبت سازندگان است که با حضور به هنگام در بازار نقش خود را به‌عنوان یکی از اضلاع رونق ایفا کنند.

 به‌رغم اینکه سال 94 سال پایانی رکود مسکن بود و امسال حجم داد و ستدها آپارتمان مسکونی در بازار با ورود به فاز پیش‌رونق افزایش قابل توجهی نسبت به سال گذشته را تجربه کرد، اما بازار مسکن هنوز از رخوت و بی‌تحرکی مزمنی که سازندگان به آن دچار شده‌اند، متاثر است. حجم معاملات زمین در امسال به حدی پایین بوده که امکان اعلام قیمت میانگین هر ناحیه هستی ندارد؛ چراکه تعداد معاملات قطعی زمین در مناطق مختلف آن‌قدر محدود بوده که نمی‌تواند مبنای اعلام اطلاعات قیمتی پیمان گیرد.

برخی کارشناسان مسکن اعتقاد دارند مهم‌ترین علت بی‌انگیزگی سازندگان برای ورود به بازار ساخت‌وساز این است که آنها در دوره رشد حبابی قیمت مسکن تا سنه 92 سودهای هنگفت و غیرمتعارفی برده‌اند و از این جهت اکنون آماده نیستند با سودهای معقول و متعارف که از صنعت ساخت‌وساز چشمداشت می‌رود، در این دامنه سرمایه‌گذاری کنند. در واقع با وجود اینکه شرایط بازار برای ساخت‌وساز مساعد است و خریداران زیادی متقاضی تملک آپارتمان‌های مصرفی هستند، سازنده‌ها از ورود به بازار مسکن امتناع می‌کنند، چراکه می‌دانند در شرایط استحکام خبری از سودهای نجومی نیست. این در حالی است که تجربه 15 ماه اخیر از یکسو و پیش‌بینی کارشناسان مسکن از سوی دیگر، موید این است که سنه آینده نیز بازار بی گمان روی ریل استقامت به قبل خواهد رفت و طمع حباب قیمتی چه در میان فروشندگان، چه سازندگان و چه دلالان ملک بی‌ثمر است.

اما چه بسا مهم‌ترین سیگنال جنبش ساخت‌وساز به سمت رونق را بتوان در وضعیت بازار زمین جست‌وجو کرد؛ چراکه بیشترین هزینه فرآوری مسکن مربوط به قیمت زمین است که به‌طور میانه در طهران 53 درصد از خرج هر یکتا آپارتمان را شامل می‌شود. طبیعی است سازنده‌ای که این هزینه را پرداخت کند قدم اصلی برای ورود به بازار مسکن و سرمایه‌گذاری در این دسته را برداشته و برآیند اینکه بازار را در تحقق رونق کمک کرده است. مشاوران املاک اعتقاد دارند ثبات نسبی توام با تقویت حضور خریداران در بازار سبب شده فروشندگان زمین در یکی، دو ماه بازپسین علت اکثریت برای عرضه زمین پیدا کنند. تخمین آنها این است که با توجه به فصل پسندیده شروع کار ساختمانی در نیمه اول سنه و از جانب سایر استحکام حاکم بر بازار، احتمالا سازندگان در ماه‌های نهایی زمستان به دنبال گزینه‌های مناسبی برای ساخت‌وساز هستند و در نتیجه وقت فایل کردن زمین فرا دریافتی است.اخبــار مرتبط