لطفا نام خود را وارد کنید

راهنمای خریداران مسکن در ایام تعطیل

19 شهریور 1397
راهنمای خریداران مسکن در ایام تعطیل
راهنمای خریداران مسکن در ایام تعطیل

در شرایطی که متقاضیان خرید مسکن نیازمند اطلاعات به‌روز از آخرین تحولات قیمتی و سطح معاملات خواهند بود ، سامانه دولتی که برای اطلاع‌رسانی در این مورد تشکیلات متوالی دسته مسکن فعالیت دارد ، از ابتدای شهریور تاامروز به روز نشده و هنوز هیچ اطلاعاتی از معاملات انجام شده در این ماه را منتشر نشده است.
سامانه اطلاعات بازار املاک ایران که اطلاعات تمام معاملات آپارتمان‌های مسکونی را با قید برخی مشخصات کلیدی ملک همانند متراژ، سن بنا، محله و قیمت فروش در اختیار عموم شهروندان قرار داده است ، از ابتدای شهریور ماه تاکنون تعطیل شده و مشخصات هیچ‌یک از معاملات انجام شده طی روزهای گذشته از ماه جاری را به شکل عمومی منتشر نکرده است. این تعطیلی بی‌وقت در ناآرام‌ترین روزهای بازار مسکن بی‌سابقه نیست، چراکه در مرداد امسال نیز تقریبا تا نیمه ماه شاهد عدم به‌روزرسانی سامانه و خودداری از انتشار عمومی اطلاعات حتی یک معامله بودیم.

به نظر می‌رسد کارکرد اصلی و دلیل راه‌اندازی سامانه اطلاعات بازار املاک از سوی متولیان این سامانه که با بودجه دولتی اداره خواهد شد به کلی فراموش شده است. سامانه مذکور راه‌اندازی شد تا جای خالی نبود اطلاعات واقعی و درست از وضعیت بازار مسکن را پر کند. عدم شفافیت و ارائه آمار غلط از سوی برخی واسطه‌های ملکی، همواره یکی از معضلات این بازار برای مصرف‌کنندگان می باشد.

عده ای از دلالان املاک اطلاعات شفافی در اختیار مردم قرار نمی‌دهند و این وضعیت در بازار متلاطم کنونی دردسرسازتر می باشد . به‌عنوان مثال برخی واسطه‌ها قیمت پیشنهادی مالکان را به‌عنوان قیمت قطعی آخرین معاملات منطقه اعلام و متقاضی خرید را مجاب می‌کنند به این قیمت تن دهد.

این در حالی است که بعضا در یک منطقه هیچ معامله‌ای به قیمت مورد ادعای واسطه‌ها انجام نشده یا تعداد آنها در مقایسه با کل معاملات بسیار اندک بوده است. اگر ابزاری برای اطلاع از آخرین قیمت‌های واقعی در بازار در اختیار متقاضیان خرید نباشد، آنها ناخواسته در مسیر مورد علاقه سوداگران بازار مسکن گام بر‌می‌دارند و خود در ایجاد ناآرامی قیمتی نقش ایفا می‌کنند.

نیاز به اطلاع‌رسانی دقیق و راهنمایی درخصوص قیمت معاملات مسکن موجب شد سامانه مذکور فعال شود تا به راحتی بتوان از آخرین بهای اجاره و فروش ملک در محله‌های مختلف تهران و چند شهر بزرگ دیگر اطلاعات کسب کرد.اخبــار مرتبط