لطفا نام خود را وارد کنید

نحوه پرداخت پول در معاملات خرید ملک

18 خرداد 1399
نحوه پرداخت پول در معاملات خرید ملک
نحوه پرداخت پول در معاملات خرید ملک

همانطور که میدانید بهتر است قبل از این که اقدام به خرید ملک کنید برای پیشگیری از بروز هر نوع مشکل ، از قوانین مربوط به آن و نحوه پرداخت آن آگاه باشید.

نحوه پرداخت پول در خرید ملک به توافق دو طرف معامله بستگی دارد. اما امروزه روش های دیگری برای پرداخت پول رایج میباشد که اطمینان خاطر بیشتری برای دو طرف معامله انجام خواهد داد.
پرداخت پول در معاملات خرید باغ ویلا معمولا با استفاده از چک انجام خواهد شد که روش های مختلفی دارد. روش های دیگر امنیت کمتری خواهند داشت و در مواردی خاص به کار خواهند رفت در ادامه این مطلب ، قصد معرفی انواع روش ها و مزایا و معایب آن ها را برای شما شرح خواهیم داد.

چک عادی

یکی از روش های رایج در پرداخت مبلغ ملک ، استفاده از چک عادی میباشد. منظور از این نوع چک ، چکی میباشد که صاحب حساب جاری صادر کرده است. این چک ممکن است به نام شخص طلبکار یا در وجه حامل صادر خواهد شد. اعتبار این چک ها به صاحب حساب بستگی دارد و به خودی خود اعتباری نخواهد داشت.معامله با چک‌های عادی خطراتی دارد که باعث شده در معاملات مسکن کمتر از آنها استفاده شود.


چک بانکی تضمین‌ شده

این نوع چک ها به چک رمزدار معروف میباشد و توسط یک بانک و به عهده همان بانک صادر خواهد شد که بانک پرداخت شدن آن را تضمین می کند و با پول نقد تفاوتی نخواهد داشت. با به همراه داشتن این چک می توانید به هر یک از شعب بانک صادرکننده در هرجای کشور مراجعه نموده ون مبلغ را دریافت نمایید. از مزایای مهم این چک تضمین شده این است که فوت یا ورشکستگی صاحب حساب در پرداخت آن تأثیری ندارد و دارنده چک به هر حال مبلغ را دریافت خواهد کرد و منتظر عملیات انحصار وراثت و تقسیم ماترک نخواهد ماند.

چک بین بانکی تضمین‌ شده

تضمین پرداخت مبلغ این نوع چک میباشد که بر عهده بانک میباشد. بسیاری مواقع در معاملات مسکن از چک بین بانکی تضمین شده استفاده خواهد شد اما این نوع چک ها مشکلاتی را نیز به همراه خواهند داشت. برای مثال اگر معامله بنا به هر دلیلی بر هم بخورد ، خریدار باید به بانک مراجعه نموده و چک را به حساب بگذارد و سپس مبلغ را به فروشنده بازگرداند.

انتقال وجه کارت به کارت و یا از طریق دستگاه Pos

انتقال وجه از طریق کارت به کارت یا دستگاه pos با محدودیت هایی بسیار زیاد مواجه خواهد بود و اولین محدودیت آن هم سقف انتقال وجه میباشد اما یکی از امن ترین روش های انتقال وجه می باشد. مقالات مرتبط