لطفا نام خود را وارد کنید

معایب استفاده از سند دست نویس

16 تیر 1399
معایب استفاده از سند دست نویس
معایب استفاده از سند دست نویس

همانطور که میدانید اصالت سند دست نویس مشکلات بسیار زیادی دارد زیرا تمامی این دست نوشته ها قابلیت جعل را دارا می باشد دست نوشته ها و اسناد عادی همانطور که میدانید مشکلات زیادی دارند که باید مراقب باشید تا در دام این اسناد قرار نگیرید. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی  معایب این دست نوشته ها بپردازیم.

اثبات اصالت سند دست نویس

ثابت کردن اصالت این سند ها مشکلات زیادی را دارد و مرجع خطر پذیری محسوب خواهد شد. به همین دلیل بسیاری از این دست نوشته ها قابلیت جعل شدن را دارا خواهند بود. اصالت این نوشته ها می بایست به دست کارشناسان به اثبات برسد. همچنین افراد می بایست توجه داشته باشند که تا جایی که امکان دارد از اسناد دست نوشته دوری کنید و به جای آن سند خود را در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسانید

هنگامی که یک سند دست‌ نوشته یا سند عادی به دادگاه ارائه می‌شود، دادگاه آن را به کارشناس مربوطه ارجاع می‌دهد، اما اگر کارشناس صلاحیت سند دست نویس را مورد تایید قرار ندهد، سند در حکم اسناد جعلی محسوب و جرم حقوقی و کیفری ایجاد می‌شود.

مجازات استفاده از سند دست نویس جعلی


اگر صلاحیت سند اثبات نشود در این هنگام فرد ذینفع در پرونده ، شکایتی تحت عنوان جعل و استفاده از سند مجعول را در دادگاه مطرح می کند که مجازات هر کدام از این مشکلات و خلاف ها ، برای شما حداقل 6 ماه حبس را در پی خواهد داشت . پس اگر در پی معامله ملک یا زمین هستید باید حتما به این نکته توجه کنید که ملک را از اداره ثبت اسناد استعلام کرده و پس از آن که جواب مثبت استعلام آمد، ملک مورد نظر را معامله کنید.
توجه کردن به استعلامات حقوقی اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا گاهی اوقات اتفاق می افتد که ملک به دلایل قانونی در رهن فردی دیگر بوده است و خود فروشنده نیز اجازه معامله نداشته است و همین موضوع باعث خواهد شد که مشکلات متعددی را ایجاد خواهد کرد.


 مقالات مرتبط