لطفا نام خود را وارد کنید

درباره گواهی عدم حضور بیشتر بدانید

23 اردیبهشت 1399
درباره گواهی عدم حضور بیشتر بدانید
درباره گواهی عدم حضور بیشتر بدانید

گرفتن گواهی عدم حضور ، یکی از موضوعات مربوط به خرید و فروش املاک میباشد که اگر تا به امروز خانه یا زمینی را معامله کرده باشید ، میبایست حداقل نام آن را شنیده باشید. این گواهی همانطور که از نامش پیداست در صورت عدم حضور یکی از طرفین معامله درخواست و اخذ خواهد شد. از آنجایی که در خرید و فروش ملک معمولا پای مبلغ زیادی پول در میان می باشد و خریداران و فروشندگان باید تمامی جوانب مربوط به معامله و انتقال سند را در نظر بگیرند.

گواهی عدم حضور چیست؟


یکی از مواردی که در متن قولنامه و مبایعه نامه ذکر می شود ، تاریخ و مکانی است که طرفین معامله برای انجام معامله اصلی و انتقال سند تعیین میکنند که همان تاریخ دفتر خانه است.در صورتی که یکی از طرفین معامله ( خریدار یا فروشنده) در روز و ساعت تعیین شده در دفترخانه حاضر نشوند ، طرف دیگر میتواند نسبت به اخذ گواهی عدم حضور اقدام کند

ضرورت دریافت گواهینامه عدم حضور چیست؟

زمانی که قولنامه یا مبایعه نامه به امضا میرسد ، مبلغی را به عنوان وجه التزام تعیین می کنند. این وجه در واقع میزان ضرر و زیانی میباشد که در صورت انجام نشدن کار انتقال سند به طرفین معامله تحمیل خواهد شد. بر این اساس که این گواهی از اعتبار قانونی و رسمی بسیار بالایی برخوردار میباشد ، با دریافت آن و استناد به قولنامه ، شخصی که در روز معین غیبت داشته است ملزم به پرداخت خسارت میباشد.


چگونه نسبت به اخذ گواهی عدم حضور اقدام نماییم؟

آن اشاره کردیم ، فروشنده و یا خریدار می تواند در صورت عدم حاضر شدن طرف دیگر در محل دفترخانه ، نسبت به دریافت گواهی عدم حضور اقدام نمایند. در ادامه مدارکح لازم را برای دو طرف معامله به صورت جداگانه معرفی میکنیم تا در صورت وجود مشکل بتوانید این گواهی را دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهی عدم حضور توسط خریدار

1. مدارک هویتی شامل کارت ملی و شناسنامه
2. قولنامه یا مبایعه نامه ای که به امضای دو طرف معامله رسیده باشد
3.چک تضمین شده بانکی در وجه فروشنده ملک که میزان آن درواقع باقی مانده مبلغ ذکر شده در قراردار میباشد


مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهی عدم حضور توسط فروشنده

1. مدارک هویتی شامل کارت ملی و شناسنامه
2. قولنامه یا مبایعه نامه ای که به امضای دو طرف معامله رسیده باشد
3. اصل سند مالکیت
4.پایان کار و بنچاق در صورت وجود
5.مفاصا حساب شهرداری و دارایی
6.استعلام از اداره ثبت
 مقالات مرتبط