لطفا نام خود را وارد کنید

اصول باغبانی

27 اردیبهشت 1397
اصول باغبانی
اصول باغبانی

عنوان: اصول باغبانی


نویسندگان:دکتر مرتضی خشخوی،دکتر بیژن شیبانی،دکتر ایرج روحانی،دکتر عنایت الله تفضلی

منطقه شهریار و ملارد به دلیل وجود آب و هوای معتدل و مناسب برای رشد و گسترش باغ و باغچه و همچنین موقعیت مکانی عالی و نزدیکی به تهران جزء مناطقی می باشد که طرفداران خاص خود را برای خرید و فروش باغ ویلای فوق لوکس ،باغ ویلای لوکس ،باغ و باغچه و زمین های زارعی وسیع دارد ، از آنجا که برخی خریداران باغ و باغچه به علت ناآشنا بودن با اصول باغداری نمی توانند به گونه ای مناسب و صحیح از باغ و باغچه خود مراقبت کنند و همین امر موجب دلزدگی و گاها خستگی مالکین باغ و باغچه می شود.لذا برآن  شده ایم که برای آگاهی واطلاع هرچه بیشتر کاربران گرامی سایت املاک بمان(تاجیک) در زمینه باغبانی و اصول نگهداری صحیح باغ و باغچه مقالاتی راجع به این زمینه در اختیار قرار دهیم که بتواند نیازهای شما را در بهسازی و رشد و زیباسازی باغ و باغچه مرتفع سازد . لذا برای درک بهتر به صورت پله پله و مرحله ای به جزئیات این مهم می پردازیم . باشد که همراه همیشگیمان باشید.


بخش اول: تهیه نهال

پس از اینکه با توجه به شرایط محیطی منطقه و عوامل اقتصادی ، نوع و رقم میوه گزینش شد ، باید به تهیه نهال اقدام کرد.بیشتر درختان میوه از طریق پیوند و تعدادی نیز از راه قلمه،خواباندن وبذر افزوده می شوند . روش تولید نهال هرچه که باشد کیفیت نهال بالاترین اهمیت را در رشد آن و باروری درخت دارد . باغدار باید کوشش کند که بهترین نهال ممکن را هرچند با قسمتی بالاتر از معمول تهیه کند. زیرا درختان حاصل از چنین نهال هایی نه تنها در چندسال اول باروری جبران مخارج اضافی را خواهند کرد ، بلکه پس از آن نیز پیوسته نسبت به درختان حاصله از نهال های نامرغوب ، منافع بیشتری خواهد داشت.
هنگامی که به دلیل کوچکی سطح زیر کشت ،تعداد نهال های مورد لزوم کم باشد ، بهتر است آنها را به صورت آماده از موسسات مورد اطمینان ، خریداری کرد . این امر، اولا به باغدار امکان گزینش بهترین نهال ها را می دهد ، ثانیا از صرف یکسال وقت برای تولید نهال جلوگیری می کند . اگر سطح کشت گسترده باشد ،از آنجا که گاهی خرید نهال گران تمام می شود بهتر اسشت که باغدار با کشت بذر و پیوند روی دانه های حاصله ، خود نهال های مورد نیاز خود را تهیه کند.

هنگام خرید نهال باید سعی شود که کلیه نهال ها دارای ریشه قوی وسالم باشند و چون به طور معمول بیرون آوردن گیاهان از زمین و ترابری آنها از خزانه به محل کشت در زمستان انجام می شود ، باید از آسیب دیدن ریشه ها توسط سرما جلوگیری به عمل آید و پس از رسیدن به محل باغ نیز باید بیدرنگ ریشه ها را در زیر خاک قرار داد و تا زمان کاشت در همان جا نگهداری کرد.

بخش دوم:روش های کاشت


درختان میوه برای رسیدن به حداکثر رشد ،وتولید بیشترین و مرغوبترین محصول ،نیاز به دریافت نور کافی دارند . این امر ایجاب می کند که هنگام کاشت ، بین درختان مجاور فاصله بخصوصی که برای درختان متفاوت است و به اندازه آنها در حداکثر رشد بستگی دارد ،رعایت شود اگر همانطور که در بیشتر باغ های سنتی ایران به چشم می خورد ، درختان نزدیکتر از فاصله لازم کشت شوند هنگامی که باروری روی یکدیگر سایه می اندازند و میزان محصولشان پایین می آید.علاوه بر رعایت فاصله ، درختان باید روی ردیف های منظم شمالی جنوبی کشت گردند تا اولا بتوانند از نور آفتاب بیشتری استفاده ببرند و ثانیا امکان رفت و آمد کارگران و وسایل موتوری فراهم گردد. نسبت فواصل درختان روی ردیف ها به فواصل  بین ردیف ها ، روش های کاشت مختلفی را به وجود می آورد که از مهمترین آنها می توان مربعی, مستطیلی، مثلثی  و داربستی  را نام برد.
فاصله درختان روی ردیف ها با فاصله بین ردیف ها برابر است ، به طوری که هر چهار درخت روی رئوس یک مربع ، قرار می گیرند و بنابراین در باغ  علاوه بر ردیف های شمالی جنوبی ، ردیف های شرقی غربی نیز وجود خواهند داشت . در این روش اگر فاصله مناسب در حین کاشت رعایت شده باشد  درختان در حداکثر رشد قسمت اعظم سطح باغ را می پوشانند و بین آنها فاصله کمی برای عبور و مرور  کارگران و ماشین آلات باقی می ماند . در این روش در صبح و بعد از ظهر ، درختان مجاور روی هم سایه می اندازند و به همین دلیل، این روش هرچند برای نقاط گرمسیری که دارای نور بیشتر هستند قابل قبول است  برای نقاط سردسیر شمالی که شدت نور کمتری دارند مناسب نیست.
در روش مستطیلی ، فاصله درختان روی ردیف ها ، از فاصله بین ردیف ها بیشتر است و به دلیل با فرض  تخصیص مساحتی مساوی با روش مربعی  به هر دو درخت (مثلا 9/4*10 متر، برابر 7*7متر) درختان ، در صبح و بعد از ظهر ، سایه کمتری روی هم می اندازند و هر درخت از نور بیشتری بهره مند می گردد.
در این روش درختان در حداکثر رشد  فواصل بین ردیف ها را پر می کنند  ولی در روی ردیف فاصله بیشتری برای درختان وجود خواهد داشت که عبور و مرور وسایل را در جهت شمالی جنوبی تسهیل می کند . این روش به ویژه برای مناطق سردسیر مناسب است و توصیه می شود.

در روش مثلثی که لوزی و شش گوش هم خوانده می شود هر سه  درخت روی رئوس یک مثلث( به طور معمول متساوی الاضلاع  وگاهی متساوی الساقین )که جهت قاعده آن شرقی و غربی است، و هرچهار درخت روی رئوس یک لوزی کشت می شوند . این روش از نظر سایه اندازی مانند روش مربعی است و  تفاوت های آن با روش مربعی این است که اولا در این روش ردیف های شمالی جنوبی وجود ندارد و ثانیا با رعایت فواصل مساوی در این روش حدود 16% بیش از روش مربعی، در واحد سطح ، درخت کاشته می شود.
در روش داربستی، درختان به روش ویژه ای پیرایش می شوند و توسط چند ردیف سیم فلزی که به پایه هایی  متصل هستند نگهداری می گردند . در این روش درختان فقط  از یک سو روی ردیف قرار دارند و به طور معمول درختان هر ردیف  در حداکثر رشد فواصل بین خود را پر می سازند چون گیاهان در این روش تنها دوبعد دارند  به باد های عمود بر جهت ردیف حساسند و به این دلیل در مناطقی که دارای بادهای شدید و منظم هستند، راستای ردیف باید حتما  همسوی  باد  باشد تا یک سوی ردیف در تمام طول صبح و پیش از ظهر  سوی دیگر در تمام طول بعد از ظهر و عصر از نور آفتان بهره مند گردد.مقالات مرتبط