لطفا نام خود را وارد کنید

اصول باغبانی 2

31 اردیبهشت 1397
اصول باغبانی 2
اصول باغبانی 2


نویسندگان :دکتر مرتضی خشخوی
-دکتر بیژن شیبانی-ایرج روحانی-عنایت الله تفضیلی


مقدمه:
پیرو مقاله قبلی در ارتباط با اصول نگهداری صحیح از باغ و باغچه ها و در نتیجه لذت هرچه بیشتر از داشتن آن و بالا بودن ارزش و قیمت باغ و باغچه و باغ ویلای خود بالاخص باغ ویلای غرب تهران و باغ و باغچه های محدوده تهران مواردی گفته شد.در این بخش قصد داریم نحوه کاشت نهال و هرس اولیه را برای شما عزیزان به طور خلاصه شرح دهیم.

بخش سوم:کاشت نهال و هرس اولیه
 مالکین وخریداران محترم باغ و باغچه درمتراژهای بالا و پایین باید بدانند در هنگام کاشت، بیشتر نهال های میوه باید ابتدا ریشه را با یک  قیچی تیز هرس کرد تا اولا : سر ریشه اصلی  قطع و گیاه تحریک به تولید  ریشه فرعی  بیشتری شود. ثانیا: سر ریشه ها ، که بیشتر در اثر کنده شدن  از خاک خزانه زخمی و به طور نامرتب قطع شده دارای یک سطح صاف شود زیرا ریشه های زخمی و سر ناصاف سریع مورد حمله انواع قارچها  و باکتری ها قرار می گیرند و ازبین می روند، در حالی که اگر محل بریده شده صاف باشد به راحتی ترمیم می گردد و از نفوذ عوامل بیماری زا و پوساننده جلوگیری می کند
برای کشت نهال، اگر خاک باغ حاصلخیز و دارای بافت مناسب باشد و توسط زیر کاو آماده شده باشد، کافی است مقداری از خاک  محل کاشت را با بیل برداشته ، پس از قرار دادن ریشه ها دورن گودال ، روی آنها را با خاک زبرین (سطح الارض) پوشاند.در مواردی که برای کاشت از گودال های دستی و یا مته ای استفاده می گردد، باید اول مقداری از خاک زبرین را باهم حجم خودش کود دامی پوسیده مخلوط ساخته به شکل مخروطی، در ته گودال ریخت ، سپس ریشه ها را روی این مخلوط مرتب کرد و روی آنها را با خاک پوشاند و گودال  را پرساخت.

در کاشت نهال، رعایت چند نکته ضروری است:
1-ژرفای کاشت باید طوری باشد که پیوندگاه(محل پیوند)،دست کم چند سانتیمتر بالای سطح خاک واقع شود تا از ریشه دار شدن  گیاه در بالای پیوند که ممکن است اثر پایه را خنثی کرده و نیز از گود افتادن درخت(یعنی قرار گرفتن طوقه آن در ژرفای زیاد خاک)که به اصطلاح باعث خفگی آن خواهد شد جلوگیری به عمل آید.
2-در نقاطی که باد منظم می وزد ، رشد پیوندک باید رو به باد قرار داشته باشد تا از شکسته شدن گیاه  در اثر فشار باد جلوگیری گردد. در نقاط بادخیز استفاده از قیم برای نگهداری نهال ، در سال های اول، توصیه می شود.این امر به ویژه برای گیاهانی که روی پایه های پاکوتاه  کننده پیوند زده شده اند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

3-پس از انجام کاشت و پر کردن گودال ، باید با فشار دادن خاک اطراف نهال با پا یا با بیل ، خاک اطراف ریشه ها را به طور کامل محکم کرد تا محفظه های هوا در اطراف ریشه ها باقی نماند و همچنین مقدار نشست خاک که در اثر آبیاری به وجود می آید و باعث گود افتادن نهال می گردد به حداقل کاهش یابد.

4-باید بیدرنگ پس از کاشت ، نهال ها را آبیاری کرد در غیر این صورت درصد نهایی که به اصطلاح نمی گیرند یعنی خشک می شوند بالا خواهد رفت و نیاز به کاشت مجدد یا واکاری خواهد بود.


5- باید نهال های کشت شده را پیرایش و هرس و شکل دهی کرد.مقالات مرتبط