لطفا نام خود را وارد کنید

نکاتی در مورد فسخ قرار داد خرید ملک

30 اردیبهشت 1399
نکاتی در مورد فسخ قرار داد خرید ملک
نکاتی در مورد فسخ قرار داد خرید ملک

یکی از مهم ترین مواردی که در قولنامه های خرید ملک ذکر میشود ، این است که اگر طرفین قرار داد ( خریدار یا فروشنده ) بنا به هر دلیلی مایل باشند که قرار داد خود را فسخ نمایند ، برای جبران خسارت ناشی از فسخ و یا بر هم خوردن معامله ، میبایست به طرف مقابل ضرر و زیان بدهد و مبلغ آن نیز توافقی از سمت دفتر املاک میباشد.فسخ قرار داد در واقع همان بر هم زدن معامله خرید و یا فروش یک طرفه ملک میباشد که خریدار و فروشنده میتوانند با هم توافق کرده که با توجه به شرایط و بنا به هر دلیلی معامله را بر هم بزنند. گاهی نیز ممکن است این اختیار به یکی از دو طرف و یا به شخص سوم سپرده شود. در ادامه به بررسی قوانین فسخ قرار داد می پردازیم.

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در مورد داشتن حق فسخ توجه داشته باشید این است که میبایست در قولنامه حق فسخ قید شده و به امضای طرفین معامله برسد. در نتیجه درصورتی که نسبت به متن قرار داد بی توجهی کرده باشید امکان فسخ قرار داده وجود نخواهد داشت.برهم زدن قرارداد از سوی دو طرف در اصطلاح حقوقی اقاله گفته می‌شود. اقاله فقط مربوط به طرف‌های قرارداد است و کسی دیگر این اختیار را ندارد.در صورتی که این مسئله در فسخ قرارداد به این صورت نیست و حق فسخ قرارداد به ورثه منتقل می‎شود..

از بین رفتن کلیه‎ اختیارات فسخ

اسقاط کافه‎ خیارات یا از بین رفتن کلیه اختیارات فسخ عبارتی است که در اکثر قرارداد های خرید مسکن نوشته می شود و به معنای از بین رفتن کلیه اختیارات معامله می باشد. پس در صورتی که قرارداد را امضا کرده اید ، درواقع کلیه حقوق قانونی خود را نسبت به قرار دارد مزبور از دست خواهید داد.به عنوان مثال در صورت مشاهده‎ عیب و نقص هنگام خرید مسکن به موجب قانون، اختیار فسخ برای ذینفع ایجاد می‌شود.البته به این نکته نیز باید توجه کنید که در صورتی که عیب و نقص در مورد ملک به وجود می آید ، در صورتی که در مدتی کوتاه پس از انجام شدن معامله معلوم شود قیمت فروخته شده تفاوت بسیار زیادی با قیمت متعارف ملک دارد ، طرفی که زیان دیده است حق دارد قرارداد خرید مسکن را بر هم بزند.

ضرر و زیان فسخ قرارداد

یکی از مهم ترین مواردی که در قولنامه ها لازم است قید شود این است که اگر هر کدام از خریدار یا فروشنده بنا به هر دلیلی مایل باشد که قرار داد را فسخ کند برای جبران خسارت ناشی از برهم خوردن معامله باید مبلغی را برای طرف مقابل به عنوان ضرر و زیان در نظر بگیرد. مقدار این ضرر و زیان در قولنامه از سمت دفتر املاک ذکر خواهد شد و به صورت توافقی میباشد که می بایست به امضای دو طرف معامله برسد.

در صورتی که قصد خرید باغ ویلا شهریار را دارید میتوانید با مشاورین املاک بزرگ بمان تماس حاصل کنید.

 مقالات مرتبط