لطفا نام خود را وارد کنید

تبدیل سند سه دانگ به سند شش دانگ

9 اردیبهشت 1399
تبدیل سند سه دانگ به سند شش دانگ
تبدیل سند سه دانگ به سند شش دانگ

چگونه میتوانیم سند سه دانگ را به سند شش دانگ تبدیل کنیم؟

همانطور که می دانید سند شش دانگ همان سند مادر است که تفکیک نشده است . برای نحوه تبدیل این سند سه دانگ به نوع شش دانگ ادامه ، با تا پایان این مقاله همراه باشید.

سند مادر یا شش دانگ چیست؟

معتبر ترین نوع سند ملکی را میتوان گفت سند شش دانگ می باشد و منظور از این کلمه این است که شش جهت ملک نظیر ، شمال ، جنوب ، شرق ، غرب ، فضای بالای ملک و فضای زیر ملک را شامل خواهد شد. این نوع سند به اسنادی اطلاق می شود که به واسطه آن ملک به صورت کامل متعلق به فردی است که صاحب سند می باشد.

تفاوت شش دانگ با سند مشاعی در چیست؟

منظور از مشاع یعنی شریک بودن و این نوع سند ، سندی است که ملک را بین چند نفر تقسیم کرده است که در این صورت مالک ملک چند نفر خواهند بود در حالی که مالکیت 6 دانگ تنها بر عهخده فردی است که صاحب سند می باشد. خرید و فروش باغ ویلا با سند مشاع نسبت به سایر ملک های دیگر دردسر های بیشتری دارد.

حال سوال پیش می آید که آیا ثبت کردن سند های سه و یا شش دانگ باید رسمی باشد ؟ در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که این نوع از سند ها کاملا قانونی میباشد و پلاک ثبتی اصلی و فرعی دارند و در دفاتر ثبت اسناد ثبت خواهد شد.

نحوه تبدیل 3 دانگ به نوع 6 دانگ نیز بدین صورت است که شما با داشتن سند سه دانگ نصف مالکیت ملک را خواهید داشت و در صورت نداشتن بدهی میتوانید در خواست سند 6 دانگ جداگانه داشته باشید. تبدیل این سند ها تنها از طریق دفاتر اسناد رسمی امکان پذیر میباشد ، در غیر این صورت غیر قانونی خواهد بود  
 

 مقالات مرتبط