بوي رونق بازار مسکن به مشام مي‌رسد

رئيس اتحاديه مشاورين املاک اراک گفت: با ورود متقاضيان به بازار مسکن، بوي حرکت در اين بازار به مشام مي‌رسد.

بوي رونق بازار مسکن به مشام مي‌رسد

رئيس اتحاديه مشاورين املاک اراک گفت: با ورود متقاضيان به بازار مسکن، بوي حرکت در اين بازار به مشام مي‌رسد.

محمود نوروزي در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه مرکزي- ضمن اشاره به جنب و جوشي که اين روزها در بازار مسکن به وجود آمده است، افزود: البته سرعت حرکت در اين بخش آن چنان نيست که بگوييم رونق گرفته، اما ورود متقاضيان نشان از حرکت رو به جلو در اين بازار دارد.

وي با بيان اينکه رکود به اين معني است که تقاضا براي خريد وجود ندارد و ما با چنين بازاري دست‌وپنجه نرم مي‌کنيم، افزود: سال‌هاي گذشته تا پايان سال 91، بازار مسکن مشابه ساير بازارهاي ديگر مثل بورس، طلا، آهن‌آلات، فلزات و غيره به دليل وجود سرمايه‌هاي سرگردان در جامعه دستخوش تحولات شد.

نوروزي ادامه داد: به دليل ورود سوداگري به اين بازار و تاثيرگذاري عواملي مثل واسطه‌ها بر آن، ملک با قيمت کاذب به مردم عرضه مي‌شد و در نهايت در اين بخش حباب ايجاد شد.

رئيس اتحاديه مشاورين املاک اراک گفت: اين حباب آنقدر متورم شد که حتي زماني که تقاضا در اين بخش وجود نداشت و واسطه‌ها هم از اين بخش خارج شدند، باز هم قيمت‌ها به سختي شکسته شد و به قيمت واقعي برگشت.

وي خاطرنشان کرد: با توجه به تحولات اخير در کشور که بواسطه نتايج مذاکرات هسته‌اي رخ داد، بازار مسکن هم مثل ساير بازارها روال متعادلي در افت قيمت داشت و اين بازار در حال حاضر به قيمت تعادل رسيده است.

نوروزي کمبود تقاضا در اين بخش را همچنان عامل رکود دانست و گفت: بيم آن مي‌رود چنانچه مسئولان، سازندگان و انبوه‌سازان به اين بازار ورود پيدا نکرده و در اين بخش هزينه نکنند، جواناني که در آستانه تشکيل زندگي و متقاضي مسکن هستند با مشکلات جدي در اين بخش مواجه شوند.

رئيس اتحاديه مشاورين املاک اراک توضيح داد: اگر مسئولان و انبوه سازان، مسکن مورد نياز سالانه را تامين نکنند بايد انتظار جهش قيمت را در سال‌هاي آينده داشته باشيم.

وي افزود: چنانچه تعداد واحد مسکوني موجود با به جنب و جوش افتادن بازار مسکن، مصرف شود، با کمبود مسکن مواجه مي‌شويم.

نوروزي ادامه داد: بنابراين دولت مي‌بايست مثل سال‌هاي گذشته در حوزه واگذاري مسکن به شکل "اجاره به شرط تمليک" ورود پيدا کند تا از دغدغه جوانان در شرف ازدواج نيز کاسته شود.

رئيس اتحاديه مشاورين املاک اراک بيان کرد: همانند کشورهاي پيشرفته دنيا در روش "اجاره به شرط تمليک" متقاضي مسکن، به جاي پرداخت کرايه به صاحبان املاک، همان مبلغ را به صورت اقساط بلندمدت پرداخت مي‌کند تا صاحب مسکن شود.

وي خاطرنشان کرد: اگر اين بخش فعال شود، ديگر دچار مشکل در بخش مسکن و تورم در اين بخش نخواهيم بود.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.