علل اصلی افزایش قیمت مسکن مهر

مسکن مهر گران شد!!

علل اصلی افزایش قیمت مسکن مهر

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی به علل اصلی افزایش قیمت مسکن مهر، تکلیف قانونی این وزارتخانه در قبال مسکن مهر و پیشنهاد برای دریافت اعتبارات بیشتر اشاره کرد.

احمد اصغری‌مهرآبادی به مواردی در خصوص علت افزایش قیمت مسکن مهر، وظیفه قانونی وزارت راه و شهرسازی در قبال مسکن مهر و احتمال اختصاص رقمی دیگر برای تکمیل این طرح ملی اشاره کرد.

علت افزایش قیمت مسکن مهر
به گزارش پایگاه خبری وزارت راه، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر، تحریم‌ها و تورم را عوامل اصلی افزایش قیمت مصالح ساختمانی مسکن مهر دانست و در این‌باره توضیح داد: با توجه به تحریم‌ها و تورم‌ها، قیمت مصالح ساختمانی افزایش یافت که تاثیر مستقیم خود را در هزینه تمام شده ساخت مسکن گذاشت و بالا رفتن هزینه ساخت، عدم پرداخت آورده‌های نقدی توسط متقاضیان کم بضاعت و بی‌بضاعت را به دنبال داشت.

وی ادامه داد: برای کمک به حل این مشکل، دو دستورالعمل در دولت قبل و یک دستورالعمل در دولت یازدهم به منظور خروج پروژه‌ها از رکود صادر شد که به این منظور طی برگزاری جلسات متعدد و کارشناسی، مبلغ ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع بر قیمت مسکن مهر افزوده شد تا این پروژه متوقف نشود. این اعمال قیمت از سویی به عدم رکود ساخت و سازها کمک کرد. اما از سوی دیگر مردم‌ توان پرداخت این افزایش قیمت را نداشتند بنابراین از آغازین روزهای دولت جدید، وزیر راه و شهرسازی به دنبال حل شدن این مشکل بود و از شهریورماه سال گذشته مصوبه افزایش سقف تسهیلات را پیگیری کرد.

پیشنهاد افزایش دوباره سقف تسهیلات
مهرآبادی در ادامه این گفتگو با بیان اینکه مجوز شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف تسهیلات از ۲۵ به ۳۰ میلیون تومان تنها ۲۷۰ هزار واحد مسکن مهر را پوشش می‌داد علت این امر را ثابت نگه داشتن سقف تسهیلات از سوی شورای پول و اعتبار یعنی رقم ۵۰ هزار میلیارد تومان دانست.

وی افزود: مسکن مهر نیازمند مبلغ پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر است که این موضوع در حال پیگیری است. در حال حاضر، ۷۹۱ هزار واحد مسکن نیازمند دریافت تسهیلات ۲۵ به ۳۰ میلیون تومان است که امیدواریم این تسهیلات تامین شود.

این مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی ابراز امیدواری کرد با دستورات صادر شده از سوی معاون اول رئیس جمهور، پیگیری‌ها از بانک مرکزی و کمک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در تامین اعتبارات تکمیل خدمات زیربنایی مسکن مهر در زمان تعیین شده به پایان برسد.

با قرض هم که شده باید مسکن مهر به پایان برسد
قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر به جلساتی که با شورای مسکن استان‌ها در خصوص مسکن مهر برگزار می‌کند اشاره کرد و به پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی توضیح داد: در اغلب استان‌ها، شورای مسکن فعال است که من در این جلسات تاکید کرده‌ام حتی اگر لازم باشد مسئولان استانی باید با استقراض، پروژه مسکن مهر را به پایان ببرند.

وی گفت: ۲۵۰ هزار واحد مسکن آماده تحویل اما فاقد خدمات زیربنایی است که مردم با حسرت به این واحدها نگاه می‌کنند اما نمی‌توانیم واحد بدون آب و برق را به مردم تحویل دهیم؛ از طرف دیگر هر چه از عدم ارائه خدمات زیربنایی و ساکن نشدن متقاضیان بگذرد هزینه نگهداری این واحدها بیشتر می‌شود.

مهرآبادی به مشکل دیگری در خصوص آورده‌های مردمی اشاره و اظهار کرد: مردمی که متقاضی دریافت مسکن مهر هستند، مستاجرند و اجاره‌خانه می‌پردازند اما وقتی از آنان خواسته می‌شود برای دریافت دفترچه قسط اقدام کنند، نمی‌توانند همکاری کنند چون علاوه بر اجاره‌خانه باید قسط هم بدهند و توانایی پرداخت هر دو رقم را ندارند که دستگاه‌های متولی لازم است دست به دست هم دهند تا این مشکلات زودتر برطرف شود.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.