پیش‎بینی جدید ستاریان از آینده مسکن

پیش‎بینی جدید ستاریان از آینده مسکن

بیت‌الله‌ستاریان در پیش‌بینی‌ بازار مسکن در نیمه دوم امسال اظهار کرد:به نظر می‌رسد بازار مسکن در نیمه دوم امسال نیز همچون نیمه اول باشد و اگر همین وضع ادامه پیدا کند، همه صنایع مرتبط با ساخت‌وساز از صنایع مستقیم و غیرمستقیم گرفته تا صنایع چوبی، فلزی، رنگ و سرامیک و غیره همگی ورشسکته می‌شوند.

وی افزود: به نظر می‌رسد رکود بازار مسکن در نیمه دوم سال 94 با شدت بیشتر نسبت به نیمه اول امسال باشد، چرا که گستره فشارهای اقتصادی در بخش مسکن بیش از گذشته شده و برای صنعت ساختمان خطرناک است.

ستاریان تصریح کرد: در همین مدت رکود مسکن که دو سال است بازار را در اختیار گرفته باعث شده غالب صنایع به خواب بروند و اگر صنایعی نیز تاکنون فعال بوده‌اند، با ظرفیت اسمی زیر یک سوم کار کرده‌اند.

به گفته وی، این روند رکودی علاوه بر دو سال گذشته تا پایان سال نیز ادامه‌دار است و پیش‌بینی‌ می‌شود اگر دولت فکری به حال آن نکند، تا ابتدای سال آینده کل صنعت ساختمان در کشور ورشکسته خواهد شد.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: بازار مسکن در کشور به اقتصاد کلان وابسته است. از این رو بازار مسکن خود تصمیم‌گیرنده نیست، از طرفی دیگر دولت هیچ برنامه خروج از رکود ارائه نکرده است و به همین دلیل این رکود تا عید امسال ادامه دارد .

ستاریان گفت:در مدت زمان وجود رکود در بازار مسکن، دولت هیچ برنامه خروج از رکود ارائه نکرده است و در این مدت تنها به روند سیاست‌های خارجی متمرکز شده  و سیاست‌های داخلی را فراموش کرده است .

وی در تحلیل بازار مسکن نیمه اول امسال ادامه داد: در مدت زمان گذشته دولت تنها درگیر مسائل سیاسی خارجی بوده است و در این مدت سرمایه‌گذاران هنوز اقدام به سرمایه‌گذاری نکرده‌اند تا وضعیت بهبود یابد .
 به گزارش اقتصاد نیوز، ستاریان با اشاره به برنامه‌های افزایش وام 80 میلیون تومانی مسکن و ایجاد صندوق پس‌انداز مسکن و تاثیر آن در بازار به رکود رفته  مسکن، اظهار کرد: این برنامه‌ها در مقابل رکود بازار مسکن بسیار ناچیز است . البته این برنامه‌های اجرا شده از جمله برنامه‌های فرعی بازار مسکن است و باید دولت برنامه‌های اصلی خود را در این زمینه اجرایی کند. چرا که هر کاری که حول افزایش وام 80 میلیون تومانی و این میزان وام صورت گیرد فقط چندهزار میلیارد تومان به بازار مسکن وارد می‌کند، در حالی که دولت میلیاردها تومان به پیمانکاران بدهکار است

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.