پیش‌بینی‌ وضعیت ساخت‌وساز در نیمه‌دوم سال

پیش‌بینی‌ وضعیت ساخت‌وساز در نیمه‌دوم سال

محمدمهدی مافی در پیش‌بینی وضعیت ساخت‌ و ساز در نیمه دوم سال جاری اظهار کرد: در ابتدای سال وضعیت بدتری را برای نیمه اول امسال پیش‌بینی می‌کردم ، اما شرایط بهتری رقم خورد و به نظر می‌رسد وضعیت در نیمه دوم سال به دلیل چند شاخصه اصلی سخت‌تر باشد.

وی افزود:در نیمه اول امسال موضوع مالیات‌ها وضعیت را برای بازیگران خرد اقتصادی سخت‌تر کرد و این سختی اقتصاد به بخش مسکن هم سرایت کرد. از طرفی دیگر موضوع سود‌های بانکی تاثیرگذار بود که البته با کاهش بدون حساب سودهای بانکی موافق نیستم، اما تاثیر گذار بود.

مافی تصریح کرد: به نظر می‌رسید با کاهش نرخ سودهای بانکی در شش‌ماه ابتدایی امسال سپرده‌‌ها در بخش تولید قرار گیرند و در مقابل نیز سفته‌بازی و سوداگری در بخش مسکن کاهش یابد ، اما هیچ از این موارد اجرایی نشد.
 
بازرس انجمن صنفی انبوه‌سازان مسکن استان تهران اظهار کرد: همین اتفاقات باعث شد تا کار در نیمه دوم سال سخت‌تر شود، بنابراین امیدوارم در این زمان افزایش قیمت مسکن ایجاد نشود.

وی افزود: باید دولت در این میان فکر کند که چگونه باید شرایط را بهتر کند و برنامه‌ریز‌هایی در این میان داشته باشد، از این رو باید با تولید و عرضه حرکت کند و توان اقتصادی خود را در زمینه ساخت و ساز افزایش دهد.به گزارش اقتصاد نیوز، مافی تاکید کرد: باید راهکاری برای فاصله میان قیمت تمام شده و عرضه مسکن در نظر گرفته شود، تا مدت زمان صاحبخانه شدن کاهش یابد. در حال حاضر مدت انتظار خرید مسکن حدود 14.5 سال است که همین مدت در کشورهای توسعه یافته به پنج سال رسیده است و به نظر می‌رسد با برنامه‌ها و شاخص‌های پیش‌گرفته شده می‌توان این مدت انتظار را به 10سال کاهش داد.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.