کارت اعتباری خرید به دست مردم نرسید

طرح خرید اعتباری کالای ایرانی با وجود اینکه قرار بود از روز دوشنبه همین هفته اجرایی شود، اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

کارت اعتباری خرید به دست مردم نرسید

کارت اعتباری خرید به دست مردم نرسید

طرح خرید اعتباری کالای ایرانی با وجود اینکه قرار بود از روز دوشنبه همین هفته اجرایی شود، اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

 پیش از این، مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در گفت‌وگویی اعلام کرد که احتمال دارد، با وجود مصوبه رسمی شورای پول و اعتبار، طرح خرید 10 میلیون تومانی کالای داخلی از روز مقرر یعنی دوشنبه این هفته به اجرا گذاشته نشود. این در شرایطی است که هنوز انتقاداتی نیز به شیوه اجرای این طرح وارد است و طرح فوق که در قالب بسته خروج از رکود دولت اجرایی می‌شود، از زمان اعلام اجرا تاکنون، با موافقت‌ها و مخالفت‌هایی همراه بوده است؛ چنانچه به گفته فعالان بخش خصوصی، انتخاب شرکت‌هایی که در این طرح قرار گرفته‌اند، سلیقه‌یی بوده و در حوزه‌های مختلف، نارضایتی‌هایی از سوی تولیدکنندگان ایرانی در این زمینه ایجاد شده است.

در این باره، نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر لزوم نظارت دقیق دولت بر روند اجرای طرح خرید کالای ایرانی گفت: این طرح می‌تواند شروعی برای خروج کشور از رکود و محرکی برای رونق اقتصاد باشد. محمدرضا پورابراهیمی اظهار کرد: دولت سیاست‌های انبساطی را در بازار پول انتخاب کرده است که نمونه‌اش افزایش حجم تسهیلات است. قاعدتا این اقدامات برای خروج کشور از رکود در اقتصاد می‌تواند، تاثیرگذار باشد و از آن می‌توان به عنوان اقدام مثبتی یاد کرد. پورابراهیمی با بیان اینکه برای مفید بودن این اقدامات باید نظارت‌های جدی صورت گیرد، به ایسنا گفت: باید تلاش شود تا بازار غیررسمی و بازار سیاه در خودرو شکل نگیرد، چون تفاوتی بین نرخ تامین مالی و نرخ آزاد وجود دارد؛ بنابراین باید با تعیین مکانیسمی امکان سوءاستفاده از دریافت چنین وام‌هایی گرفته شود. وی با بیان اینکه طرح خرید کالای ایرانی می‌تواند اثر مثبتی در بازار خودرو بگذارد، گفت: طبق گزارش ارائه شده از سوی وزیر صنعت استقبال خوبی از تسهیلات خرید خودرو شده است. بازار خودرو دارای زیرشاخه‌های زیاد و مرتبط با اشتغال است که فعال شدن آن می‌تواند گام مثبتی در بهبود وضعیت اقتصادی کشور داشته باشد.

  طرحی که محکوم به شکست است؟
از سوی دیگر اما، برخی تولیدکنندگان انتقادهایی به شیوه اجرای طرح خرید کارت اعتباری دارند. برای مثال، در این زمینه، رییس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی و موکت با اشاره به اینکه هنوز هیچ فرشی ماشینی از طریق طرح جدید دولت نفروخته‌ایم، گفت: کارت‌های بانکی که برای خرید فرش ماشینی باید صادر شود، هنوز به دست مردم نرسیده است. هادی کمالیان اظهار کرد: بعد از اعلام اجرای طرح اقساطی خرید کالای ایرانی تا به امروز، خرید و فروشی از این طریق انجام نشده است. وی افزود: این طرح بدون اطلاع و هماهنگی اتحادیه‌های ذی‌ربط انجام شده و هیچ‌گونه نظرخواهی از ما نشده است؛ به‌طوری که تولیدکنندگان ما اطلاعی برای پیوستن به این طرح نداشتند. رییس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی و موکت در گفت‌وگو با تسنیم ادامه داد: در گذشته نیز طرح مشابهی برای خرید کالای ایرانی انجام شده بود که با شکست رو‌به‌رو شد و طرح جدید دولت نیز محکوم به شکست است. وی خاطرنشان کرد: بعد از اعطای وام به متقاضیان، این امکان وجود دارد که مصرف‌کننده به واحدهای صنفی مراجعه کند و با کارت کشیدن و کسر مبلغی، محتوای کارت را بدون خرید کالای ایرانی دریافت کند. کمالیان همچنین تصریح کرد: 400 واحد تولید‌کننده فرش ماشینی وجود دارد که تنها 3 مورد از آنها در این طرح شرکت داده شده‌اند. در حالی که تمام واحدهای ما مالیات، هزینه‌های جاری و دستمزد و... دارند و نباید بین آنها تبعیض قائل شد. وی همچنین در واکنش به اطلاعیه دولت برای همکاری با شرکت‌های جدید تولید‌کننده کالای ایرانی افزود: درست است که دولت به تازگی این اطلاعیه را داده است، اما دیر هنگام بوده و همزمان با اعلام آغاز طرح صورت گرفت. به گفته کمالیان، سالانه 160 تا 170 هزار مترمربع فرش در ایران تولید و 20 درصد از این تولیدات به خارج کشور صادر می‌شود.

  استانداردسازی کالاهای طرح خرید اعتباری
از سوی دیگر، برخی متولیان استاندارد کشور نیز در پاسخ به برخی انتقادهای مطرح شده در زمینه شمول کالاهای غیراستاندارد در طرح خرید اعتباری کالا، گفته‌اند که همین کالاهای مشمول این طرح، از فیلتر استاندارد رد شده‌اند. در این باره، رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: با توجه به اجرای طرح خرید کالاهای بادوام تولید داخل با استفاده از تسهیلات بانکی، اجازه نمی‌دهیم کالاهای غیراستاندارد در بازار به مردم عرضه شود. نیره پیروزبخت در گفت‌وگو با ایرنا افزود: در این خصوص دستورالعملی به همه ادارات کل استاندارد استان‌های سراسر کشور ارسال شده تا با انجام بازرسی‌های دایمی و رصد بازار از عرضه کالاها و لوازم خانگی غیراستاندارد به مردم جلوگیری شود. رییس سازمان ملی استاندارد ایران تاکید کرد: مردم باید از خرید کالاهای غیراستاندارد خودداری کنند تا در اجرای این طرحی که دولت برای تحرک بازار اجرا کرده، مردم کالای با کیفیت خریداری کنند.

  توجه ویژه به اولویت‌های برنامه ششم
رییس سازمان استاندارد همچنین با اشاره به سیاست کلی برنامه ششم توسعه در تدوین راه نقشه نظام استانداردسازی در کشور گفت: در این برنامه نیز به استانداردسازی و مدیریت کیفیت کالا و خدمات تولیدی توجه جدی شده تا همه کالاها و خدمات تولیدی در کشور از کیفیت لازم برخوردار شوند. پیروزبخت ادامه داد: انتظار داریم در برنامه ششم توسعه کمک شود تا سازمان ملی استاندارد ایران و سایر دستگاه‌های اجرایی بتوانند بخشی از انتظارات مردم را در حوزه استانداردها و ارتقای کیفیت کالا و خدمات پاسخگو بوده و برآورده کنند. رییس سازمان ملی استاندارد ایران افزود: شناخت نقاط ضعف و قوت با انجام خودارزیابی‌ها، ایجاد فضای مناسب برای استفاده از تجارب موفق، رونق فضای کسب‌وکار، افزایش اعتماد عمومی به عملکردها و کالاهای داخلی و افزایش رضایتمندی مردم، از مزیت‌های اجرای راهبرد ملی کیفیت در کشور خواهد بود. بر اساس این گزارش، شورای پول و اعتبار در جلسه 28 مهرماه امسال، در راستای تحقق اهداف دولت تدبیر و امید، برای ایجاد تحرک در اقتصاد، حمایت از تولیدکنندگان داخلی و ایجاد فضای رقابتی بین آنها در فروش محصولات داخلی، اعطای تسهیلات به بنگاه‌های تولیدی و خودرو‌سازان و سازندگان ماشین‌آلات کشاورزی را از طریق تسهیلات خرید دین و مرابحه مصوب کرد. براساس اعلام وزارت صنعت، فهرست کالاهای مشمول طرح خرید کالای ایرانی با کارت اعتباری با همکاری و هماهنگی انجمن‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی تدوین شده است که این فهرست تکمیل خواهد شد.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.