رویش برج‌ها سر راه دالان هوایی تهران

افزایش بلندمرتبه‌سازی‌هایی که در 4 منطقه تهران راه تنفس پایتخت را مسدود کرده‌اند

رویش برج‌ها سر راه دالان هوایی تهران

رویش برج‌ها سر راه دالان هوایی تهران

با گذشت بیش از 3هفته از استمرار آلودگی هوا در کلان‌شهر تهران که تا روز پنج‌شنبه گذشته نیز ادامه یافت، توجه مسوولان بر افزایش بلندمرتبه‌سازی‌هایی که در 4 منطقه تهران راه تنفس پایتخت را مسدود کرده‌اند، جلب شده است؛

 ساختمان‌هایی که با مقاصد تجاری در منطقه 1،3،6 و  به خصوص 22، ارتفاع شهر را افزایش داده‌اند و اکنون پس از رییس‌جمهور و اعضای شورای شهر از سوی وزارت راه و شهرسازی نیز مورد هشدار قرار گرفته‌اند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تعادل ، مسعود حمزه‌ای، مدیرکل دفتر نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران وزارت راه و شهرسازی با انتقاد از صدور پروانه‌های ساخت و سازهای غیرمجاز در کلان‌شهر تهران گفت: تلاش می‌کنیم جلو صدور پروانه‌های جدید را در منطقه ۲۲ تهران بگیریم. ساخت‌و‌سازهای کنونی مربوط به پروانه‌هایی است که قبل از مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی درباره این منطقه صادر شده است. از تاریخی که مصوبه کمیسیون ماده ۵ توسط شورای عالی ابلاغ شد این ساخت و سازها نیز متوقف شده‌اند.

حمزه‌ای در پاسخ به اینکه آیا شورای عالی معماری و شهرسازی برنامه‌یی برای توقف ساخت‌و‌سازهای منطقه ۲۲ دارد یا خیر؟ توضیح داد: شورای عالی معماری و شهرسازی در پروانه‌های صادر شده‌یی که قبل از مصوبات اخیر به ساخت و سازهای کنونی منجر شدند و ادامه دارد، ورود نکرد. مجموعه شورای عالی معماری و شهرسازی در چند مورد مانند پروژه‌های شهرک‌غرب و پروژه باغ معنوی ورود پیدا کرد و با وجود پروانه‌های صادر شده جلو ساخت و سازها و ادامه آن را گرفت و آن هم به دلیل حساسیت موضوع بود که ما برای شروع کار لازم بود جامعه را نسبت به موضوع عدم تطابق طرح‌های جامع و تفصیلی حساس کنیم. وزارت راه و شهرسازی برای متوقف کردن ساخت و سازهای غیرمجازی که بر اثر صدور پروانه‌های پیشین و قبل از مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی است، هزینه‌های سنگینی را متقبل می‌شود. امیدواریم بتوانیم جلو صدور پروانه‌های جدید را بگیریم به جای آنکه به پرونده‌های قدیمی بپردازیم.

 وی در پاسخ به اینکه در برنامه ششم توسعه چه معیارها و چارچوبی برای کنترل بلندمرتبه‌سازی ساختمان‌ها در کلان‌شهر تهران در نظر گرفته شده است، افزود: در زمینه بلندمرتبه‌سازی آنچه برای برنامه ششم توسعه پیشنهاد کرده بودیم در چارچوب‌های کشوری بود که تهران را نیز در برمی‌گیرد اما به طور مشخص درباره تهران برنامه‌یی به عنوان پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی در برنامه ششم توسعه ارائه ندادیم. اما با توجه به اینکه بیشترین بلندمرتبه‌سازی‌ها و بیشترین مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی مربوط به مناطق 1،3و6 تهران است گام نخست ما در مجموعه معاونت معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی متوقف کردن بلندمرتبه‌سازی‌های غیرمجاز در این مناطق بود. در این رابطه سعی می‌کنیم با همین ضوابط ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز را به طور کامل در این مناطق متوقف کنیم.

  یک انتقاد از سوی آخوندی
وزیر راه و شهرسازی نیز در در نخستین جشنواره فرهنگی و هنری راه‌آهن با تاکید بر لزوم توسعه حمل و نقل ریلی در درون و بیرون شهر برای کمک به پاکی هوا گفت: روزانه 450هزار خودرو وارد شهر تهران و همین تعداد نیز از شهر خارج می‌شود. این درحالی است که حجم آلودگی در کشور به خصوص کلان‌شهری چون تهران بسیار بالاست. بی‌انضباطی و رهاشدگی شهر تنها در سایه یکپارچگی مدل‌های مختلف حمل و نقلی ساماندهی و از حجم تردد خودرو در سطح شهر جلوگیری می‌شود. عباس آخوندی با بیان اینکه روند ساخت و ساز در شهرها نیز باید متوقف شود، ادامه داد: در کشور شاهد ساخت و سازهای بی‌شمار هستیم که قابلیت زندگی کردن را در آینده‌یی نزدیک نخواهد داشت.

  درخواست دولت از وزارت راه
دکتر حسن روحانی، رییس‌جمهوری نیز پیش از این در جلسه هیات دولت به معضل بلندمرتبه‌سازی در تهران انتقاد کرد. او با اشاره به درخواست دولت از وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی لزوم نظارت بر بلندمرتبه‌سازی در برخی مناطق شهری را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید برای برج‌ها و ساختمان‌های بلندمرتبه به خصوص آنها که در کریدور جابه‌جایی هوا قرار دارند، چاره‌اندیشی شده و حداقل از این به بعد از ساختن‌ آنها در اینگونه مناطق جلوگیری شود.

  تاکید وزیر راه دهه 60 به کوتاه ‌مرتبه‌سازی
معضل بلندمرتبه‌سازی‌ها اگرچه این روزها بیشتر به علت بحرانی شدن هوای تهران مورد انتقاد قرار می‌گیرد اما وزیر مسکن دهه ۶۰ آن را پیش‌بینی کرده و نسبت به عواقب آن هشدار داده بود. این موضوع را وزیر راه و شهرسازی در نخستین روزهای دی ماه و در دومین کنفرانس بناهای بلند مطرح کرد. آخوندی در این باره گفت: وقتی منطقه ۲۲ تهران طراحی می‌شد مرحوم کازرونی اصرار داشت که این منطقه به عنوان دالان باد تهران کوتاه‌مرتبه و با حداکثر فضای سبز باقی بماند و می‌گفت اگر طرحی هم تصویب شود، اجرای آن باید در طول ۲۵سال و به صورت تدریجی باشد. ولی آیا این همه ساختمان‌هایی که در این منطقه احداث شد واقعا برای پاسخ به نیاز تهران بود؟ آیا این همه ساختمان بلند که جریان باد تهران را متوقف کرده است هیچ سازگاری با اندیشه ایران‌شهری و کیفیت شهر برای زندگی دارد؟

  تعلل شهرداری
اکنون چند معضل در مورد ساختمان‌های بلند مرتبه مطرح است. اول ساختمان‌هایی که احداث آنها به پایان رسیده و دولت هم نمی‌تواند برای تخریب آنها ورود کند. دوم مجوزهایی که از سال‌های گذشته در این مناطق داده شده است و از این به بعد ساخته خواهند شد. اگرچه رییس شورای شهر اواسط آذر ماه امسال پس از استماع گزارش شورایاری منطقه 22 درخواست کرد تا از ادامه روند کنونی جلوگیری شود. او همچنین موضوع تجدیدنظر در طرح تفصیلی این منطقه را قبل از تصویب طرح تفصیلی جدید مطرح کرد، موضوعی که در تیر ماه امسال نیز از سوی رییس کمیسیون شهرسازی و معماری وقت نیز مطرح شده بود. محمد سالاری با اشاره به اینکه در سال گذشته مجموعه مصوبه‌های شورای عالی را درباره مغایرت‌های طرح تفصیلی داشتیم، گفته بود: یکی از بندهای این مصوبه‌ها در مورد بلند مرتبه‌سازی در منطقه 22 بود و قرار شد، طرح تفصیلی جدیدی برای منطقه 22 ارائه و بلند مرتبه‌سازی در این منطقه متوقف شود. متاسفانه درحال حاضر به موجب مصوبات یک دهه گذشته بلند مرتبه‌سازی در این منطقه ادامه دارد درحالی که با آمدن طرح تفصیلی سایر مصوبات خود به خود ملغی می‌شود. پیش از این شورای عالی معماری و شهرسازی بلند مرتبه‌سازی را در منطقه 22 لغو کرده بود. در ادامه نیز شهرداری از سوی شورای عالی شهرسازی ملزم شد تا طرح تفصیلی منطقه 22 را با رویکرد زیست محیطی ارائه دهد اما اکنون با گذشت بیش از 6 ماه شهرداری تهران هنوز این طرح را ارائه نداده است.

  یک روز سالم در تهران
آلودگی هوا پس از 3 هفته استقرار در تهران سرانجام روز جمعه با پایین آمدن شاخص‌ها دوباره وضعیت سالم را تجربه کرد. شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گزارش داد؛ «شاخص آلودگی از 160 در روز چهارشنبه به 96 در روز جمعه رسیده است.» با این حال هیچ تضمینی برای ادامه روند بهبود کیفیت هوا در روزهای آتی وجود ندارد چون هنوز عواملی که این بحران را تشدید می‌کنند بر جای باقی مانده‌اند.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.