مسکن تا سال آینده گران نمی‌شود

در سال 95 افزایش قیمت مسکن پیش‌بینی نمی‌شود.

مسکن تا سال آینده گران نمی‌شود

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران:

مسکن تا سال آینده گران نمی‌شود

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با بیان اینکه مردم نگران افزایش قیمت در اجاره‌بها و خریدوفروش مسکن نباشند، گفت: مسکن تا اواسط سال 96 گران نمی‌شود.

حسام عقبایی  در پاسخ به این سوال که کاهش نرخ سود بانکی و ورود تقاضاهای جدید به بازار مسکن می‌تواند اثر تورمی داشته باشد، اظهار داشت: بازار مسکن مانند بازار ارز و طلا بازار یک شبه نیست و یک بازار زمانبر است و تأثیرپذیری آن در مدت زمان طولانی‌تری خود را نشان می‌دهد و از آنجا که بعد از سال 92 شاهد رکود سنگین در بازار بودیم، بنابراین اثر ورود سرمایه‌های جدید در حدی نیست که دغدغه افزایش قیمت‌ها را داشته باشیم. وی با تاکید بر اینکه منتظر سونامی افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن نیستیم، گفت: در سال 95 افزایش قیمت مسکن پیش‌بینی نمی‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا ، رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در پاسخ به این سوال که وضعیت بازار اجاره را تا پایان شهریور ماه چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: اجاره بها تابعی از قیمت مسکن است و با توجه به اینکه قیمت مسکن در سال 95 نسبت به سال 94 هیچ‌گونه افزایشی نداشته، بنابراین پیش‌بینی ما این است که اجاره‌بها هم در سال جاری تا پایان شهریورماه ثبات نسبی داشته باشد.

وی ادامه داد: کارشناسی ما این است که اجاره بها در سال 95همان اجاره بهای سال گذشته است و بازار امسال یک بازار بی‌تلاطمی خواهد بود. البته اجاره بها را با نرخ تورم عمومی یا سود بانکی مقایسه می‌کنند که بازار اجاره در حال حاضر شرایط این تطبیق را ندارد، چراکه درآمد مستاجران قابل رقابت با تورم و سود بانکی نیست.

عقبایی با بیان اینکه می‌توان گفت بازار مسکن در حال حاضر وارد فاز پیش رونق شده است، درباره دلایل این رونق نسبی گفت: نمی‌توان نگاه تک بعدی به بازار مسکن داشت و گفت که تنها یک عامل باعث افزایش معاملات مسکن شده است. معتقدم عوامل متعددی منجر به افزایش معاملات شده از جمله ارائه تسهیلات خرید مسکن و هم اینکه دوره این رکود سنگین هم به سر آمده بود.

وی با بیان اینکه مردم نگران افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن نباشند، تأکید کرد: به مردم این اطمینان را می‌دهم که در حوزه اجاره که مهم‌ترین فصل این بازار تا پایان شهریورماه است، دغدغه افزایش قیمت‌ها را نداشته باشند، چراکه ظرفیت اجاره‌بها وجود ندارد و قطعاً با مشاوران املاکی که به سوداگری در این بازار دامن می‌زنند برخورد خواهد شد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: در بازار خریدوفروش مسکن هم ظرفیت افزایش قیمت وجود ندارد، چراکه در سال‌های قبل یعنی ابتدای سال 90 افزایش قیمت به صورت غیر‌متعارف در این بازار اعمال شد و از سوی دیگر در سال‌های رکود، مسکن توانست به قیمت واقعی برسد. البته هنوز در برخی مناطق قیمت‌ها با قیمت واقعی فاصله دارد، اما در مجموع در این حوزه هم ثبات نسبی پابرجا خواهد بود.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.