اگر قصد خرید مسکن دارید بخوانید

رشد بها مسکن هنوز نگران کننده نیست.

اگر قصد خرید مسکن دارید بخوانید

اگر قصد خرید مسکن دارید بخوانید

با این‌که تخمین دقیقی از رونق مسکن که می‌تواند با افزایش بها به اتفاق باشد وجود ندارد، کارشناسان معتقدند بهترین سررسید برای اقدام به خرید مسکن زمانی است که نرخ رشد آن به نرخ تورم کم و بیش شود.

متوسط بها مسکن شهرنهران در اردیبهشت و خردادماه امسال به ترتیب ۲.۸ و ۳.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش بالا رفت که با پروا به عقب بودن این رشد از تورم ۹.۸ درصد، رشد بها مسکن هنوز نگران کننده نیست.

 ولی بررسی بازارهای  تاثیرگذار  بر قیمت مسکن از آنگونه بازار خرید و فروش اوراق  تسهیلات مسکن 
نشان می‌دهد تفریق نرخ فایده بانکی به ۱۱ درصد تاثیر خود را بر قیمت اوراق تسهیلات مسکن گذاشته و نرخ این امتیاز در روزهای بازپسین تا ۹۲ هزار تومان رکورد زد و هم الان در محدوده ۹۰ تا ۹۱ هزار تومان پیمان دارد. این در حالی است که اواخر خردادماه بها وام در محدوده ۸۸ هزار تومان بود و اوایل خردادماه بر روی بها ۸۰ الی ۸۲ هزار تومان نوسان داشت.

بدین ترتیب در فاصله ۱.۵ ماه قیمت وام ۱۰ هزار تومان افزایش داشته است که کارشناسان معتقدند این مساله واکنش طبیعی فرابورس به تفریق نرخ تسهیلات مسکن از ۱۳ به ۱۱ درصد بوده است؛ چرا که با کاهش نرخ سود وام مسکن تقاضا برای گرفتن این وام بالا می رود و این بازار رونق می‌گیرد.

بنا به گفته‌ی مدیرعامل بانک مسکن طی سه ماه اخیر تعداد افرادی که برای ثبت اسم صندوق تسهیلات مسکن یکم (خانه اولی‌ها) به این بانک مراجعه می کنند از روزی ۱۶۰ تن به معاش ۲۱۰ لغایت ۲۲۰ نفر واصله است. این فعالیت می تواند واکنشی نسبت به کاهش هوده بانکی از ۱۳ به ۱۱ درصد باشد.

در پی این اقدام تسهیلات خرید مسکن ۱۴ درصد و تسهیلات ساخت ۳۴ درصد  نسبت به سال قبل افزایش یافت که وزیر مسیر و شهرسازی آن را معیاری برای خروج از رکود مسکن دانست و گفت: "این ارقام نشان می‌دهد در تقسیم مسکن اتفاقاتی دارد رخ می‌دهد. به اعتقاد من تقسیم مسکن وارد دوره خروج از رکود شده است نه این‌که بخواهد چشم براه آینده باشد"؛ اظهارنظری که چندان با نقطه نظر سازندگان مسکن مطابق نیست.

در این خصوص دبیر کانون سراسری متعدد سازان گفت: خیلی زود است که بگوییم بازار مسکن رونق گرفته است و شاخص هایی همچون افزایش ۳۰ درصدی فروش اوراق مسکن نمی تواند ملاک برونرفت از رکود مسکن قرار گیرد. شاخص واقعی تعداد معاملات رسمی املاک ثبت شده است که هنوز افزایش چشمگیری در این باره نگریستن نمی شود.

آخرین شمار داد و ستدها شهر تهران نیز این نظریه را تایید می‌کند. بعد  از آن‌که شمار داد و ستدها مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ نسبت به مدت همانند سال قب ۸.۲ درصد افزایش یافت، ‌ در خردادماه با کاهش ۰.۶ (شش دهم) درصد نسبت به سال پیش همراه بود که البته رییس اتحادیه املاک کشور این افت را برآمده از پیمان داشتن در ماه خجسته رمضان عنوان کرد.

البته متوسط بها مسکن شهر تهران در اردیهبشت و خرداد سال جاری به ترتیب ۲.۸ و ۳.۵ درصد نسبت به مدت همانند سال پیش بالا رفت که با پروا به عقب بودن این رشد از تورم ۹.۸ درصد، رشد بها مسکن هنوز نگران کننده نیست.

اما بهترین موعد ورود خریداران مصرفی به بازار مسکن چه زمانی است؟ زمانی که بها مسکن به کف واقعی برسد؛ یعنی رشد آن به تورم کم و بیش شود. آن زمان احتمالا خرید  مسکن دلهره آور خواهد شد و چنانچه منحنی رشد آن از تورم عمومی پیشی بگیرد خرید مسکن خسارت آور می‌شود.

با اینکه هنوز تخمین دقیقی از رونق مسکن وجود ندارد، بسیاری کارشناسان بر روی برونرفت از رکود مسکن در نیم دوم سال جاری رویداد نظر دارند. به همین دلیل بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر پول که نگران جهش قیمت مسکن  است از اواخر سال جاری به خریداران مصرفی توصیه کرد اقدام به خرید کنند. البته بدبین‌ها می‌گویند مسکن تا ۵ سال آینده از رکود بیرون نمی‌شود ولی رشد هرچند مختصر بها مسکن نسبت به سال قبل، خلاف این ادعا را نشانه می‌دهد.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.