تحلیل رییس اتحادیه از بازار مسکن

مردم نگران افزایش قیمت مسکن نباشند.

تحلیل رییس اتحادیه از بازار مسکن

تحلیل رییس اتحادیه از بازار مسکن

رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک با اشاره به اینکه به مردم تسکین می دهم که تا پسین سال نگران افزایش قیمت مسکن نباشند و دغدغه گرانی نداشته باشند، تصریح کرد: در عموم شهرها نرخ کرایه نسبت به سنه 94 افزایش نیافته است ولی در شهرهای بزرگی که درخواست بیش از عرضه است میزان افزایش حداکثر 10 درصد بوده است.

حسام عقبایی در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره وضعیت بازار مسکن اظهار کرد: در بخش خرید و فروش مسکن از سال 92 با رکود وزین پیش درآمد شد که الی سال 94 هم پیوستگی داشت به طوری که با کاهش 50 لغایت 60 درصدی صدور اجازه ساختمان در سال های 93 و 94 روبه رو شدیم که با رکود در تقسیم خرید و فروش همراه شد.
وی در پیوسته افزود: قبل بینی این است که با توجه به رکود سنگینی که سپری شده و سیاست هایی که دولت در پیش گرفته و با در نظر گرفتن چگونگی بازار نفت و تاثیر آن بر دیگر تقسیم ها، در سال 95 بازار مسکن مورد توجه قرار بگیرد و از رکود بیرون شود.
رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک با بیان اینکه طی مدتی که از سال جاری ماضی روند معاملات مسکن افزاینده بوده است، گفت:البته رشد به حدی نبوده که بتوان گفت تقسیم مسکن وارد رونق شده اما می نا این وضعیت را شرایط پیش رونق دانست.
عقبایی با اشاره به اینکه به طور معمول با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان شمار داد و ستدها لغایت حدودی تفریق می یابد، اظهار کرد:امیدواریم با واپسین،انجام این ماه شمار داد و ستدها افزایش یابد و در نصف دوم سنه 95 با پروا به عملیاتی شدن افزایش تسهیلات بانکی و وانگهی تفریق نرخ سود حجم داد و ستدها مسکن به سمتی جنبش کند که گواه خروج از رکود باشیم و بازار مسکن تا سرانجام سنه رونق یابد.
وی با اشاره به اینکه در اقتصاد رونق همچم با گرانی است، تاکید کرد: در شرایط کنونی در بازار مسکن با توجه به چگونگی معاملات و توان خرید مردم نمی توانیم بگوییم که رونق به معنای گرانی است و به علاوه رشد قیمت مسکن در سنه 92 به اندازه ای بسیار بوده که هنوز به قیمت راستین و حقیقی خودش  نزدیک  شده و الی پسین سال ظرفیت افزایش بها مسکن وجود ندارد.
رییس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: به مردم تسکین می دهم که نگران افزایش بها مسکن نباشند و دغدغه گرانی نداشته باشند.
عقبایی همچنین به بازار اجاره اشاره و خاطر نشانه کرد: اصلی ترین شاخص تعیین اجاره بها بها مسکن است و با توجه به اینکه در سال 95 افزایش بها مسکن نسبت به سال 94 نداشتیم قاعدتا نباید گواه افزایش کرایه قیمت نسبت به سال گذشته باشیم.
وی به کارایی نرخ تورم، جو روانی و اقدامات سوداگرانه بر نرخ اجار اشاره و اضافه کرد:برخی از موجران مالکان تامین معاش را از محل درآمدهای برآمده از کرایه انجام می دهند و چشمداشت دارند که افزایش اجاره متناسب با تورم باشد ولی باید توجه کرد که این توقع بخردانه نیست لذا  به طور میانه افزایش اجاره بها در سال 95 نسبت به سال 94 رخ نداده است.
رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه رشد اجاره قیمت به طور میانه در شهرهای ابهت که درخواست بیش از عرضه است بیشینه 10 درصد بوده است، گفت:در عموم شهرها نرخ اجاره نسبت به سال 94 افزایش نیافته است.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.