اقساط وام مسکن سبک شد

حذف شرط تاهل متقاضیان،نحوه توزیع در مناطق جغرافیای، میزان سود بازپرداخت و حجم پرداخت اقساط.

اقساط وام مسکن سبک شد

اقساط وام مسکن سبک شد


بعد از تفریق اخیر نرخ سود در تسهیلات صندوق پس انداز یکم (خانه اولی‌ها) با ایجاد تغییراتی در ضریب محاسباتی، از حجم اقساط پرداختی در طریق پلکانی کم شد.

حساب صندوق پس انداز یکم از آن دسته از طرح‌های تسهیلاتی مسکن است که در حدود یکسال گذشته از اجرایی شدن آن با دگرگونی ها زیادی به اتفاق بوده است، از حذف شرط تاهل متقاضیان گرفته لغایت نحوه توزیح در مناطق جغرافیای، میزان سود بازپرداخت و به تازگی هم حجم پرداخت اقساط.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، صندوق پس انداز یکم که ویژه خانه اولی‌هاست و تسهیلات آن بر پای بست، سپرده‌گذاری پرداخت می‌شود، با سقف ۸۰ میلیون تومان کلید خورد، اما چند پیش شرط تازه‌ای برای زوجین برپایی کرده و با توجه به مناطق جغرافیایی محل سکونت، سقف آن تا ۱۶۰ میلیون تومان هم برای این قشر پیش رفت.

این در حالی است که با پروا به بالا بودن حجم وام و دوره بازپرداختی که می‌تواند لغایت ۱۲ سال باشد، میزان اقساط پرداختی در وام‌های صندوق پس انداز الی حدی بالا بود که شرایط چندان مناسبی برای متقاضیان ایجاد نمی کرد به طوری که برای وام ۸۰ میلیونی در تهران تا نزدیک یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و یا وام ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین لغایت بیش از دو میلیون تومان در ماه باید قسط پرداخت می شد.

اما به تعقیب تفریق نرخ هوده تسهیلات در شبکه بانکی، نرخ فایده وام های مسکن نیز تفریق مکشوف و اواخر سنه گذشته از ۱۴ به ۱۳ درصد برای صندوق پس انداز رسید. این در حالی است که نزدیک یک ماه پیش نیز بار سایر سود پرداختی برای تسهیلات این تقسیم با ریزش دو درصدی از ۱۳ به ۱۱ درصد تفریق پیدا کرد و ضمن کاهش هوده کلی از میزان اقساط ماهانه این تسهیلات کاسته شد.

اما تصمیم اخیر بانک مسکن مایه برپایی تغییراتی در حجم اقساط پرداختی برای وام گیرندگان در روش پلکانی شده است. این روش به دلیل بالا بودن حجم اقساط چندان باره استقبال مشتریان قرار نمی‌گیرد و عمدتا از همان روش ساده که البته از جانب کارشناسان بانک مسکن نیز قبلا باره پیشنهاد قرار گرفته، استفاده می‌کنند.

به هر صورت با مصوبه بانک مسکن، ضریب اقساط تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم از سه به پنج درصد تغییر کرده است که مایه می شود میزان اقساط در سال نخست نسبت به روش ثابت ۲۰ درصد کاهش یابد.

به دنبال تغییر ضریب در طریق پلکانی سالانه جدید (ضریب پنج درصد) نسبت به روش پلکانی سالانه قدیم(ضریب سه درصد)، اخذ کنندگان وام ۸۰ میلیون تومانی در تهران با انتخاب روش پلکانی سالانه به جای طریق قسط ثابت، به جای پرداخت حدود یک میلیون نزدیک ۸۰۰ هزار تومان قسط پرداخت خواهند کرد که در سنه دوم و بعد متعلق به هرساله پنج درصد به مبالغ اقساط افزوده می‌شود.

اما متقاضیان وام مسکن می‌توانند در زمان انتخاب روش بازپرداخت اقساط تسهیلات خود علاوه بر روش‌های تقسیط ساده و پلکانی سالانه، روش پلکانی چهارساله را نیز گزینش کنند. در این روش مبلغ اقساط در چهار سال نخست برای وام ۸۰ میلیون تومانی، حدود ۸۷۰ هزار تومان بوده و هر چهارسال یک بار  ۲۰ درصد به اقساط آن اضافه می‌شود.

تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم بر  اساس محل سکونت متقاضیان در تهران ۸۰ میلیون(۱۶۰ میلیون برای زوجین)، مراکز استان‌ها ۶۰ میلیون (برای زوجین ۱۲۰ میلیون) و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار تن جمعیت و دیگر شهرها لغایت ۴۰ میلیون تومان(۸۰ میلیون برای زوجین) قابل پرداخت است. تغییر ضریب بازپرداخت در روش پلکانی نیز دربرگیرنده تمامی تسهیلات این حساب خواهد شد.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.